Wdzięczność jest pamięcią serca

niezapomnieli2016069Jak co roku 1 września w Ełganowie o poranku odbyły się uroczystości związane z obchodami  rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mszę Świętą o spokój dusz poległych na frontach II wojny światowej ale też i o pokój na świecie odprawił ks. rektor ełganowskiego kościoła Jarosław Brylowski.

W Eucharystii uczestniczyło kilkoro uczniów SP w Trąbkach Wielkich im. Kunegundy Pawłowskiej z historycznym sztandarem Szkoły Polskiej Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Ełganowie z 1939 roku. Ksiądz Jarosław pięknie mówił o tym, że i przed 77 laty jak wspominają najstarsi był piękny poranek. Tylko huk bomb i warkot samolotów zniszczył ówczesny świat. Warto nam współczesnym cieszyć się zatem tym co mamy: szkołą z polskim językiem, polską pocztą, pokojem i  wolnością religijną … mamy tak wiele, a niestety często nie potrafimy dostrzec i na siłę szukamy podziałów…
W tym czasie harcerze z drużyny XI GDSH z Gimnazjum im Kazimierza Jagiellończyka z Trąbkach Wielkich – którzy wczesnym rankiem uczestniczyli w uroczystościach na Westerplatte przybyli do Ełganowa gdzie w zaciągnęli wartę honorową i zapalili znicze przy obelisku upamiętniającym tragedię jaką przeszli jej mieszkańcy 1 września 1939 roku. Po Mszy Świętej zgromadzeni przeszli pod obelisk upamiętniający m.in aresztowanych i wysiedlonych z Ełganowa 1 września 1939 roku i w kolejnych miesiącach. Zebrani odśpiewali hymn państwowy. Kilka słów do przybyłych powiedział wójt Błażej Konkol.

Współorganizator obchodów Jan Trofimowicz zaapelował do samorządowców z gminy Trąbki Wielkie by w kolejnych latach tak ułożyć plan uroczystości by mogły wziąć w niej udział dzieci i młodzież szczególnie z Ełganowa. A dzieci i młodzież w tym czasie autokary wywiozły do sąsiednich szkół do Trąbek i Sobowidza… To ma być sztafeta pokoleń a nie spotkanie w wąskim gronie. Chlubną historię bohaterskich Polaków z Ełganowa i Wyżyny Gdańskiej trzeba pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Do roku 2000 obchody rozpoczęcia roku szkolnego w Ełganowie zawsze odbywały się pod budynkiem Szkoły Macierzy i licznie brali w nich udział oprócz dzieci – rodzice i dziadkowie oraz kombatanci.
Wiązanki i znicze przed obeliskiem złożyli: przedstawiciele Urzędu Gminy  na czele z wójtem, przedstawiciele samorządu gminnego z Przewodniczącym Rady Gminy Zbigniewem Leszczyńskim na czele, Sołtys Sołectwa Ełganowo Maciej Czerwiński, Radny Powiatu Gdańskiego Andrzej Gralla, dyrektor GOKSiR Leszek Orczykowski, dyr. SP w Trąbkach Wielkich Przemysław Sautycz z uczniami oraz Jan i Jan senior Trofimowiczowie, którzy   systematycznie dbają o ukwiecenie i porządek wokół Miejsca Pamięci. W uroczystościach udział wzięli ponadto udział m.in potomkowie działaczy Polonijnych – dzieci i wnuki byłych uczniów Szkoły Macierzy. Jan Torbicki, Maciej Czerwiński i Jan Trofimowicz zapalili także znicze i złożyli wiązanki pod tablicą pamiątkową przed byłą Szkołą Macierzy oraz historyczną figurą Matki Bożej Różańcowej w centrum wsi.

Na cmentarzu w Trąbkach Wielkich zapalono znicze i złożono kwiaty także m.in na grobach Agnieszki Elmanowskiej i Wiktora Orlikowskiego – niestrudzonych działaczy polonijnych z Ełganowa z okresu międzywojnia.
Przykro tylko, że tak mało osób poczuwa się do wdzięczności Tym, którzy w obronie Ojczyzny Polski złożyli na ołtarzu swoje życie ginąc w obozach koncentracyjnych, na różnych frontach wojennych oraz z wycieńczenia, zimna i głodu.

tekst Jan Tjr. foto wkempa

The following two tabs change content below.