Szanowni Państwo, Przyjaciele Sportu

W roku 2021 Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe obchodzić będzie 75-lecie swego istnienia i wszechstronnej działalności na niwie organizacji przedsięwzięć sportowych, rekreacyjnych, turystycznych ale także i kulturalnych na terenach wiejskich i małomiasteczkowych. LZS to kuźnia medalistów – uczestników olimpijskich zmagań, Mistrzostw Świata i Europy oraz wielu innych znaczących imprez sportowych w wielu dyscyplinach sportowych. LZS to jednak przede wszystkim tysiące imprez organizowanych w niewielkich miejscowościach, to liczne drużyny piłkarskie, które były niekiedy jedynym przejawem działalności sportowej na wsi. To setki tysięcy dzieci, młodzieży, dorosłych i weteranów, którzy poprzez, sport, rekreację i turystykę spełniają swoje  pasje życiowe a przy okazji dbają o stan zdrowia ducha i ciała! 
W roku jubileuszu Pomorskie Zrzeszenie LZS planuje zorganizować wystawę, która prezentować będzie bogactwo działań, osiągnięć, wydarzeń, sukcesów LZS-ów na Pomorzu. Wystawa może być tym ciekawsza, że obecne województwo pomorskie obejmuje terytorialnie części 4 byłych województw: gdańskiego, elbląskiego, słupskiego i bydgoskiego. Różne rejony, ciekawe osobowości, zdeterminowani i oddani działacze. Od pewnego czasu trwa porządkowanie archiwum Pomorskiego Zrzeszenia LZS, w którym udało się ocalić od zapomnienia liczne fotografie, protokoły, komunikaty z imprez, ciekawe fotografie z imprez, sylwetki mistrzów sportu z różnych części województwa.
Obecnie, kiedy więcej czasu możemy poświęcić na przeglądanie pamiątkowych zdjęć, dokumentów, przypominanie zdarzeń zwracamy się do Państwa z prośbą o podjęcie starań skanowania i opisywania zdjęć z imprez Państwa klubów sportowych, gminnych i powiatowych Zrzeszeń LZS, spartakiad sportowych, meczy i zawodów sportowych, które mogą wzbogacić zbiory Pomorskiego Zrzeszenia LZS.
Z pewnością w rożnych miejscach są przechowywane ciekawe pamiątki – dyplomy, puchary, sprzęt sportowy i stroje używane przed 10-kami lat. To wszystko może “nabrać nowego życia” i pięknie promować Państwa kluby, stowarzyszenia, ogniwa i koła LZS. (istnieje możliwość wykonywania zdjęć cyfrowych, skanowania – aby np. jedyne oryginały zostały u Państwa  – technika obecnie pozwala na wyjątkowo wiele…)
Za Państwa zgodą kolejne cenne dokumenty prezentować będziemy także z czasem na stronie Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Jeśli znacie Państwo najstarszych działaczy LZS, którzy może swą aktywność na niwie promowania sportu w barwach LZS przejawiali przed laty – prosimy o kontakt, ewentualnie wiadomości o takich  “cichych bohaterach”. Powstał też pomysł stworzenia Encyklopedii Sportu LZS w Województwie Pomorskim. Jednak, aby przedsięwzięcie ujrzało “światło dzienne” i zawierało jak najwięcej ciekawych materiałów potrzebne jest zaangażowanie wielu oddanych ludzi. 
Ze sportowym pozdrowieniem
Jan Trofimowicz wiceprezes PZ LZS w Gdańsku

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.