Aktywny Senior: Klub Seniora Zawsze Młodzi” z Trąbek Wielkich działa już 5 lat

5rocznica

Turystycznie i sportowo członkowie Klubu Seniora “Zawsze Młodzi” z Trąbek Wielkich obchodzili 5-tą Rocznicę swojej działalności . Na miejsce uroczystości Jubileuszowej “5-tki” wyznaczyli gospodarstwo agroturystyczne ” Kaszebsko Checz” w Maksie koło Brodnicy Górnej w powiecie kartuskim .


4 czerwca 2016 w drodze do Kaszebskiej Checzy zwiedzili Muzeum Narodowe i Dom Uphagena w Gdańsku i Port Lotniczy w Rębiechowie. Następnie kolejką metropolitarną pojechali się Kartuz. Z Kartuz udali się do miejsca zaplanowanego zakwaterowania noclegu. Po zakwaterowaniu i po smacznym obiadku klubowicze przystąpili do realizacji programu tj. czynnego wypoczynku i rekreacji. Teresa Wawrynowicz i niżej podpisany zaproponowali zabawę po przez udział w różnych konkursach. Dla każdego coś miłego.
Na wyróżnienie zasługuje rozegrany po raz pierwszy w historii klubu ( w gminie i powiecie gdańskim) mistrzostw w Petanoule ( Boules, petanka ) a po Polsku rzuty kulami metalowymi do celu którym jest mała drewniana kulka o nazwie cochonnet ( prosiaczek ), a po polsku “świnką” .
Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Rozgrywka – to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt. (bądź 0 w przypadku remisu), najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach – 3 pkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.
Popularna w szczególności w południowej Francji (Prowansja), ale uprawiana także w innych regionach Francji i w innych krajach europejskich (Belgia, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Niemcy, Szwecja) i na świecie (Tunezja, Maroko, Wietnam, Tajlandia, Madagaskar, Kanada, Senegal). Rozgrywana jest jako sport nieolimpijski w ramach World Games.
Należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi 600 tysięcy. Petanka jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 25 klubów.
Po przeszkoleniu i prezentacji zasad gry klubowicze przystąpili do treningu celem poznania technik rzutów. Po treningu zostały rozegrane zawody na dwóch przygotowanych bulodromach ( boiska do rozgrywania petangue ( pentanki ).
W treningu uczestniczyło 22-tu uczestników -czek . Do oficjalnych I Mistrzostw Klubu Seniora “Zawsze Młodzi” w Petanoule zakwalifikowało się 8 zawodników.
Po bardzo ciekawej grze w pierwszych historycznych mistrzostwach klubowych zwyciężył
Dieter Preuss który wyprzedził Tadeusza Fajgier , Bronisława Rogala , Henryka Latochę, Eugeniusza Pircha, Wiesława Kempę, Kazimierza Langowskiego i Bernarda Benedykta Brandta.
Najlepsi zostali uhonorowani pucharami ufundowanymi przez Romana Zielke prezesa Gminnego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Trąbkach Wielkich .
Po rozegranych mistrzostwach na uczestników czekały kolejne atrakcje w postaci okolicznościowej kolacji połączonej z tańcami i pieczeniem kiełbasek na ognisku.
Bawiących klubowiczów obchodzących 5-tą rocznicę swojej działalności odwiedził wójt Błażej Konkol ze swoją małżonką. Goście złożyli życzenia i wręczyli okolicznościowe prezenty na ręce prezes klubu Bernadety Rychlickiej. Przy palącym się ognisku zabawa taneczna trwała do późnych godzin wieczornych.
W drugim dniu wycieczki – 5 czerwca po smacznym śniadanku klubowicze wyjechali do Rezerwatu Archeologicznego w Węsiorach.
Dwudniowy weekend zakończył się obiadkiem w Kaszubskiej Checzy, wpisaniem się do kroniki oraz wręczeniem podziękowania dla gospodarzy za bardzo miłe przyjęcie i super pobyt w tym bardzo urokliwym miejscu.

info foto wkempa

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.