45. Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w Szachach

W dniu 25 lutego 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich odbyły się 45. Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w szachach. Wzięło w nich udział 26 osób (8 szachistek i 18 szachistów) z 8 sołectw.
W kategorii seniorek i seniorów podczas 7 rund (tempo 15 minut) rywalizowało 12 osób. Najlepszym okazał się, z dorobkiem 6 pkt, Karol Kusaj z Ełganowa, który pokonał Jacka Nowaka z Trąbek Wielkich, Ryszarda Korkowskiego z Trąbek Małych, Dariusza Kosikowskiego z Czerniewa, Wojciecha Raczkowskiego z Ełganowa i Wiesława Kempę z Trąbek Wielkich, a zremisował ze Sławomirem Kusajem i Pawłem Zajączkowskim (obaj Ełganowo). Drugi był Sławomir Kusaj, który zdobył o 0,5 pkt mniej. On z kolei wygrał z Jackiem Nowakiem, Pawłem Zajączkowskim, Lidią Myśliwiec z Gołębiewa Wielkiego, Wojciechem Raczkowskim, Tomaszem Fijałem z Gołębiewa Wielkiego, zremisował z Karolem Kusajem i przegrał z Dariuszem Kosikowskim. Na trzecim miejscu uplasował się Jacek Nowak. Zdobył on 5 pkt zwyciężając Dariusza Kosikowskiego, Lidię Myśliwiec, Anitę Zielke z Kleszczewa, Karola Pozorskiego z Postołowa i Wiesława Kempę. Przegrał natomiast z Karolem Kusajem i Sławomirem Kusajem.
Najlepszą wśród pań została Lidia Myśliwiec, która w klasyfikacji uwzględniającej także panów zajęła 7. miejsce zdobywając 4 pkt. Pokonała ona Wojciecha Raczkowskiego, Tomasza Fijała i Wiesława Kempę, zremisowała z Ryszardem Korkowskim i Dariuszem Kosikowskim, a przegrała ze Sławomirem Kusajem i  Jackiem Nowakiem.
Końcowa kolejność przedstawia się następująco:
  1. Karol Kusaj (Ełganowo) – 6,0 pkt
  2. Sławomir Kusaj (Ełganowo) – 5,5 pkt
  3. Jacek Nowak (Trąbki Wielkie) – 5,0 pkt
  4. Ryszard Korkowski (Trąbki Małe) – 4,5 pkt
  5. Dariusz Kosikowski (Czerniewo) – 4,0 pkt
  6. Paweł Zajączkowski (Ełganowo) – 4,0 pkt
  7. Lidia Myśliwiec (Gołębiewo Wielkie) – 4,0 pkt
  8. Wojciech Raczkowski (Ełganowo) – 3,0
  9. Anita Zielke (Kleszczewo) – 3,0 pkt
10. Tomasz Fijał (Gołębiewo Wielkie) – 2,0 pkt
11. Karol Pozorski (Postołowo) – 1,0 pkt
12. Wiesław Kempa (Trąbki Wielkie) – 0,0 pkt
10. osób rywalizowało w kategorii żaczek i żaków (r. 2005 i młodsi), ale grali oni o jedną rundę mniej.
Posiadający III kategorię szachową Kewin Korkowski z Trąbek Małych nie miał sobie równych i wygrał wszystkie pojedynki. Jego rywalami byli: Kinga Pozorska z Postołowa, Róża Fischer z Granicznej Wsi, Hubert Bukowski z Trąbek Wielkich, Krzysztof Pozorski z Postołowa, Aleksander Piórek z Trąbek Wielkich i Marcelina Olszewska z Trąbek Wielkich.
Drugą, a jednocześnie pierwszą wśród dziewcząt, była Kinga Pozorska z Postołowa zdobywczyni 4,0 pkt. Zwyciężyła ona: Różę Fischer, Krzysztofa Pozorskiego, Oliwię Fijał z Gołębiewa Wielkiego, Marcelinę Olszewską, a przegrała z Kewinem Korkowskim i Hubertem Bukowskim. Trzecia była Róża Fischer z Granicznej Wsi również z 4,0 pkt, która oprócz porażek z w/w pokonała: Krzysztofa Pozorskiego, Oliwię Fijał, Michalinę Olszewską i Lenę Rogalską. 4,0 pkt zdobył także Hubert Bukowski. Tak więc o kolejności pomiędzy tymi osobami decydował Współczynnik Buchholza
A oto wyniki:
1. Kewin Korkowski (Trąbki Małe) – 6,0 pkt
2. Kinga Pozorska (Postołowo) – 4,0 pkt
3. Róża Fischer (Graniczna Wieś) – 4,0 pkt
4. Hubert Bukowski (Trąbki Wielkie) – 4,0 pkt
5. Krzysztof Pozorski (Postołowo) – 3,0 pkt
6. Aleksander Piórek (Trąbki Wielkie) – 3,0 pkt
7. Oliwia Fijał (Gołębiewo Wielkie) – 3,0 pkt
8. Marcelina Olszewska (Trąbki Wielkie) – 2,0 pkt
9. Michalina Olszewska (Trąbki Wielkie) – 0,5 pkt
    Lena Rogalska (Czerniewo) – 0,5 pkt
W pozostałych kategoriach nie było już takiej frekwencji. Juniorów było tylko trzech. Dariusz Zajączkowski z Ełganowa okazał się lepszy od Damiana Schrödera z Gołębiewa Wielkiego i Huberta Hałuna z Trąbek Wielkich. Drugie miejsce zajął szachista z Gołębiewa Wielkiego, a trzecie – z Trąbek Wielkich. Jeszcze gorzej było wśród młodzików – zgłosił się tylko jeden. I to właśnie Mateusz Łopuch z Czerniewa został Mistrzem Gminy w tej kategorii wiekowej.
Najgorzej jednak było w kategoriach młodziczek i juniorek, gdyż do rozgrywek nie zgłosiła się żadna szachistka.
W klasyfikacji sołectw wygrało, po 3 latach przerwy, Gołębiewo Wielkie z dorobkiem 102 pkt, które reprezentowane było w czterech kategoriach. O 2 punkty mniej zdobyły Trąbki Wielkie także reprezentowane w 4 kategoriach. W trzech kategoriach walczyli reprezentanci Czerniewa i Postołowa. 74 punkty zdobyło Postołowo, a 70 – Czerniewo. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Ełganowo, Trąbki Małe, Graniczna Wieś i Kleszczewo.
Końcowa kolejność:
1. Gołębiewo Wielkie – 102 pkt
2. Trąbki Wielkie 100 pkt
3. Postołowo – 74 pkt
4. Czerniewo – 73 pkt
5. Ełganowo – 60 pkt
6. Trąbki Małe – 54 pkt
7. Graniczna Wieś – 27 pkt
8. Kleszczewo – 27 pkt
Najmłodszą szachistką była 8-letnia Michalina Olszewska, a najmłodszym szachistą – 9-letni Aleksander Piórek. Oboje mają po 8 lat. Natomiast najstarszym uczestnikiem Mistrzostw był 67-letni Wiesław Kempa.
Trójka najlepszych w każdej kategorii otrzymała medale i dyplomy, trzy najlepsze sołectwa puchary, dyplomy i talony do korzystania z Hali Sportowej w Trąbkach Wielkich (odpowiednio 3, 2 i 1 godzinę), a najmłodsi statuetki i nagrody rzeczowe. Nagrody wręczał Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol.
Podczas Mistrzostw promowany był projekt „Sport dla wszystkich i środowiska”. W ramach tego projektu Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL dostarczyła dla szachistów bezpłatne napoje izotoniczne w limitowanej serii aluminiowych puszek Every Can Counts. Przez cały czas trwania zawodów prowadzona była zbiórka pustych puszek do specjalnego pojemnika, a także prowadzona była akcja informacyjna na temat właściwego postępowania z zużytymi opakowaniami.
Klasyfikacja indywidualna
Klasyfikacja indywidualna do klasyfikacji drużynowej
Klasyfikacja drużynowa
źródło GOKSiR Trąbki Wielkie
Ranking końcowy seniorów fot. Darek Kosikowski

fot. galeria wkempa

The following two tabs change content below.