Bożena Witoń urodziła się w rodzinie wielodzietnej. Rodzeństwo jej to dwie siostry i trzech braci.
Po ukończeniu w 1962 roku Szkoły Podstawowej Nr 2 w Starogardzie Gdańskim rozpoczęła naukę w Liceum Ekonomicznym w Starogardzie.
Zamiłowanie do sportu było podstawą wyboru drogi zawodowej i w 1978 ukończyła Wyższą Szkolę Wychowania Fizycznego w Gdańsku. Po ukończeniu uczelni roku rozpoczęła pracę zawodową w Szkole Podstawowej im Tadeusza Kościuszki w Sobowidzu. Od 1999 roku do 2010 roku pracowała w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Trąbkach Wielkich.
W latach 1968-1974 reprezentowała w akrobatyce sportowej barwy LKS „Kociewie” Starogard Gdański. Trenowała pod okiem trenerów Kazimierza Rostkowskiego i Jana Wiśniewskiego. Obaj trenerzy sprawili, że jej talent zaowocował w 1974 roku na Mistrzostwach Polski w dwójkach kobiet, gdzie z Jolanta Peplińską w klasie mistrzowskiej wywalczyły 11 miejsce.
W latach 1978-1982 pracowała jako trener ukochanej dyscypliny sportowej w LKS „Agro Kociewie” w Starogardzie Gdańskim. Po zakończeniu pracy jako trener i nabytym doświadczeniu w klubie sportowym, oddała się nauczycielskiej profesji
Rozpoczynając pracę w SP w Sobowidzu utworzyła sekcję akrobatyki sportowej. Zainteresowanie tą nową dyscypliną sportową było duże wśród dziewcząt jak i chłopców . Zajęcia nowej sekcji prowadziła w ramach zajęć SKS-u. W latach 1978-1981 praca jej zaowocowała zdobyciem przez młodych akrobatów z Sobowidza 8-miu medali na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Z jej inicjatywy wspólnie z Władysławem Mazurkiem w 1998 roku doprowadzili do powołania do życia Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kosynier” przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki. Od samego początku udzielała się społecznie jako członek zarządu na rzecz UKS-u. Zaprowadziła kronikę UKS-u. Wiele cennych inicjatyw wprowadziła do pracy w Gminnym Zarządzie Szkolnego Związku Sportowego w Trąbkach Wielkich.
Bardzo chętnie włączała się w ruch sportowy poza miejscem pracy w środowisko sobowidzkie, gdzie reprezentowała Sołectwo Sobowidz, Gminę Trąbkach Wielkie w wielu zawodach mistrzowskich , spartakiadach czy igrzyskach LZS.
Jej wychowankowie wyrośli na ludzi wysportowanych, kochających sport i rywalizację. Zasilali szeregi Ludowych Zespołów Sportowych w gminie oraz w miejscowej drużynie piłkarskiej „Błękitnych” Sobowidz.
Swoją aktywnością zapracowała tym, że mieszkańcy Sobowidza w wyborach w 1986 powierzyli jej mandat radnej do Gminnej Rady Narodowej w Trąbkach Wielkich. Natomiast Radni GRN powierzyli jej sprawowanie funkcji Przewodniczącego w kadencji w latach 1986-1989.
1997 roku w Poznaniu na Mistrzostwach Polski Weteranów Lekkiej Atletyki zdobyła trzy medale; srebrny w rzucie dyskiem i dwa brązowe w biegu na dystansie 100m i w pchnięciu kulą w kategorii wiekowej K-40.
Medale zdobyte na Mistrzostwach Polski spowodowały, że co raz częściej brała udział w zawodach gminnych, gdzie nieraz startowała ze swoimi wychowankami i wychodziła z nich zwycięsko np. w pchnięciu kulą.
Do dziś wiele osiągniętych wyników w kategorii masters są zapisane w tabelach 10- najlepszych wyników w województwie pomorskim oraz w tabelach 10-tek najlepszych wyników LA w Gminie Trąbki Wielkie. Bardzo chętnie włączała się w ruch sportowy poza miejscem pracy w środowisko sobowidzkie, gdzie reprezentowała Sołectwo Sobowidz, Gminę Trąbkach w wielu zawodach mistrzowskich , spartakiadach czy igrzyskach LZS. Jej ulubionymi dyscyplinami był akrobatyka , tenis stołowy oraz lekkoatletyka w których zdobywała medale.
18 .03.1986 wywalczyła II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Gminy Trąbki Wielkie w tenisie stołowym w kat. wiek. seniorki reprezentują SKS-LZS Sobowidz. ( Im. Fedyniak Urszula, III m. Labuda Hanna )
Dała się poznać jako dobra organizatorka zawodów szkolnych. Jej promotorem w pracy był b. dyrektor Szkoły Podstawowej. Władysław Mazurek..
Była lubiana wśród swoich wychowanków, a także wśród braci masters.
Za pracę zawodową, społeczną została uhonorowana licznymi medalami i wyróżnieniami; została wielokrotnie wyróżniona nagrodami dyrektora Szkoły Podstawowej w Sobowidzu, Gimnazjum w Trąbkach Wielkich, Wójta Gminy Trąbki Wielkie i dyrektora GOKSiR w Trąbkach Wielkich, a za osiągnięte wyniki sportowe została uhonorowana okolicznościowym medalem Szkolnego Związku Sportowego w Gdańsku.
Zamiłowanie do sportu przekazała nie tylko swoim uczniom, ale i swoim dzieciom; Agnieszce, Aleksandrze i Bartłomiejowi. Wszyscy należeli do czołowych zawodników w różnych dyscyplinach w SP Sobowidz, a także Gimnazjum im Jana Pawła II w Trąbkach Wielkich. Przy czym Agnieszka i Aleksandra specjalizowały się w grze w tenisa stołowego, piłce siatkowej, które ćwiczyły pod okiem wybitnego trenera II klasy Władysława Mazurka, natomiast Bartłomiej w lekkiej atletyce- sprintach. Zapowiadał się na wybitnego sprintera w biegu na 100m. Będąc uczniem gimnazjum rozpoczął treningi SKLA w Sopocie, gdzie w pierwszym okresie to mama Bożena woziła go treningi. W wieku 17 lat uzyskał wynik 10,96sek. , który jest rekordem Gminy Trąbki Wielkie.
Po wielu miesiącach walki Kol Bożeny z chorą nieuleczalną przegrała swój ostatni „bieg ” na tym padole. Została pochowana cmentarzu w Sobowidzu.
opr. wkempa 18.04.2020
adminka - Anita Zielke
Ostatnie wpisy adminka - Anita Zielke (zobacz wszystkie)
- Zaproszenie - 5 grudnia 2024
- Pojechali kibicować Polskiej Reprezentacji Kobiet - 2 grudnia 2024
- XVI Mistrzostwa Pomorza LZS w szachach szybkich XVI Memoriał Szachowy im. Mieczysława Goczewskiego 48.Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie - 2 grudnia 2024