Goczewski Mieczysław

 

logomgSportowa rodzina LZS
Doktor „Mietek” z Trąbek Wielkich

Lekarz, szachista, mistrz brydża – reprezentant Polski, działacz LZS. Zawsze jest na to właściwy czas, aby przypomnieć wspaniałą sylwetkę – Mieczysława Goczewskiego – szczerego patrioty, lekarza z Trąbek Wielkich, działacza społecznego LZS, a nade wszystko pasjonata sportu z ciekawym dorobkiem zawodniczym na arenach rozgrywek brydżowych i szachowych. Brakuje takich ludzi jak „doktor Mietek” – pełnych radości życia, uśmiechu „od ucha do ucha” i wielkiej ludzkiej życzliwości. Kompetentny, ale niezadufany w sobie.

Przypomnijmy więc nieco faktów z jego życia, niestety, zakończonego przedwcześnie. Rodem ze Szreńska, z rodziny wielodzietnej. Małoletni łącznik AK (ulotkarz z czasu okupacji Polski przez hitlerowskich reżim III Rzeszy). Po szkole średniej LO w Mławie szuka pracy na wybrzeżu. Nauczyciel „matmy” i fizyki w Gdańsku, ukończył studia medyczne i podjął pracę w Sobowidzu k. Trąbek Wielkich, następnie awansował na kierownika trąbkowskiego Ośrodka Zdrowia. Leczenie chorych nie przeszkadzało mu w realizacji życiowych pasji sportowych, jakimi były niewątpliwie brydż i gra królewska – szachy. Brydżysta doceniony przez władze sportowe związku i powołany do kadry narodowej. Zdobywa dwukrotnie tytuł wicemistrza Europy par seniorskich. Największe sukcesy to: w 1969 r. I miejsce w „Bridge International Baltic Congres” w Gdańsku, w 1978 – zwycięstwo w Międzynarodowym Turnieju w Złotych Piaskach (Bułgaria), w 1988 r. – wicemistrz Europy par seniorów w Bonn (RFN), w 1989 r. – wicemistrz Europy par seniorskich w Salgomaggiore (Włochy) i wreszcie w 1998 r. – I miejsce w Turnieju z okazji 40 – lecia działalności Kupców Żuławskich w Elblągu. Był też wielokrotnym szachowym mistrzem Gminy Trąbki Wielkie i uczestnikiem wojewódzkich turniejów szachowych „Złotej Wieży”. Zaproszony przez sportowe władze Słupska na brydżowy Turniej Solidarności w 2000 r. poczuł się źle, zasłabł i mimo pośpiesznej reanimacji nie udało się lekarzom uratować pana Mieczysława, który – można rzecz – zmarł „na placu boju” – sportowego boju!

Lubił śpiew i wszyscy mieszkańcy gminy widzieli, że „doktor Mietek” już blisko, bo potrafił zapukać do okna odwiedzanego domu z zaśpiewem jakiejś ulubionej piosenki. Chorzy czuli się z miejsca lepiej! Pamiętam, jako były mieszkaniec Gołębiewka, że p. Mieczysław jako lekarz przychodził odwiedzić moich starszych już rodziców i zostawał tam nieco dłużej by rozmawiać o Armii Krajowej, o jego bieganiu z ulotkami akowskimi, o patriotyzmie i o życiu wreszcie. Ciekawe, bo znalazł tam b. dobrego słuchacza w postaci mojej Matki, żołnierza Legionów Polskich, która brała udział w obronie Warszawy. Mimo „stosu” żartów przed zasadniczą rozmową, wykazywał wielką dbałość o zdrowie podopiecznych. Panie Mieczysławie, my LZS – owcy pamiętamy o Tobie, a memoriałowy Indywidualny Turniej Szachowy „Złotej Wieży” Twego Imienia w Trąbkach Wielkich (organizowany dorocznie przez Gminne Zrzeszenie LZS i Radę Wojewódzką w Gdańsku jako mistrzostwa województwa) jest tego najlepszym dowodem!

Choćby tylko dla uczczenia sportowych dokonań Mieczysława Goczewskiego – warto przywrócić do intensywniejszego życia powszechność królewskiej gry w szachy wśród najmłodszych mieszkańców gmin i miast naszego województwa. Dlaczego? Bo życie do takie „wieczne szachy” i trzeba umieć grać!

Wspominał:
Wiesław Szczodrowski
Godziszewo

Mieczysław Goczewski

1929-2000

 

Urodził się 03.08.1929 w Szreńsku w rodzinie wielodzietnej. W czasie drugiej wojny światowej był łącznikiem roznoszącym ulotki AK. Po egzaminie dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym w Mławie przybył na Wybrzeże Gdańskie do swojego rodzeństwa w poszukiwaniu pracy. Pracował jako nauczyciel matematyki i fizyki w szkole w Gdańsku. W międzyczasie ukończył Szkołę Felczerską i odbył staż w Rybnie Pomorskim. Po powrocie na Wybrzeże rozpoczął studia na Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1953 roku podjął pracę w Ośrodku Zdrowia
w Sobowidzu. W okresie od 1975 roku do 1995 roku był Kierownikiem Gminnego Ośrodka Zdrowia w Trąbkach Wielkich. Jako rozpoznawalna postać miał swój udział w powstaniu budynku ośrodka zdrowia w Trąbkach Wielkich.

Jego wielkimi pasjami był brydża, szachy. Lubił też śpiewać szlagiery polskie i oraz zagraniczne. Osiągane wysokie wyniki sportowe w brydżu na arenie krajowej pozwoliły mu na powołanie do kadry narodowej. Grał w pierwszej lidze w parze z Adamem Dudzińskim, a z Emilem Eugeniuszem Stokłosą z Gdańska zdobył dwukrotnie tytuł v-ce mistrza Europy par seniorów. Będąc w kadrze Polski w okresie 1971/72 wspólnie w parze z E. Stokłosą mieli reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w USA na Florydzie, jednak z przyczyn politycznych reprezentacja Polski została wycofana z tych mistrzostw.

Sukcesy brydżowe:

-1966 – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski reprezentując Ster Gdańsk

-1968 – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski reprezentując Ster Gdańsk

-1969 – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski reprezentując WLKS Neptun Gdańsk

Zawodnicy sekcji Neptuna w nagrodę za swe wysokie osiągnięcia reprezentowali Polskę
w zwycięskim meczu z Włochami w Mediolanie

-1969 – I miejsce w II Bridge International „Baltic Congres” w Gdańsku

– 1974 – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski – WLKS Neptun Gdańsk

– 1975 – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski – WLKS Neptun Gdańsk

-1978 – I miejsce w Turnieju Brydża „Złote Piaski” w Bułgarii

– 1983/84 – III miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski – Spójnia Gdańsk -1988 – II miejsce na I Mistrzostwach Europy par seniorów w Bonn – RFN -1989 – II miejsce z Emilem Stokłosą w V Mistrzostwach Europy Par Salsomaggiore Włochy

-1998 – I miejsce na Turnieju Brydżowy z okazji 40-lecia Kupców Żuławskich Elblągu 1999 – XXXVI miejsce w X Mistrz. Europy Par z Adamem Dudzińskim w Warszawie

2000 udział w 40 Międzynarodowym Bałtyckim Kongresie brydża w Gdańsku.

Wyniki Mieczysława Goczewskiego sprawiły że zdobył Tytuł Arcymistrza (PZBS).

W 2000 roku uczestniczył w turnieju brydżowym Solidarności w Słupsku. Jak się później okazało był to ostatni turniej z udziałem „Doktora”. W trakcie turnieju poczuł się źle i pomimo szybkiej reakcji służb medycznych nie udało się go uratować. Na terenie Gminy Trąbki Wielkie brał czynny udział w turniejach szachowych o mistrzostwo gminy. Tytuł Mistrza Gminy Trąbki Wielkie wywalczył w latach 1978, 1980, a w latach 1979, 1997, 1998 zajmował III miejsce.

Reprezentował wielokrotnie gminę Trąbki Wielkie na finałach powiatowych i wojewódzkich w turniejach LZS „O Złotą Wieżę”. Podczas zawodów sportowych pełnił jako lekarz obsługę medyczną. W jego kolekcji trofeów sportowych jest wiele dyplomów, medali i pucharów. Za występy w barwach WLKS, Rady Gminnej Zrzeszenia LZS w Trąbkach Wielkich oraz wieloletnią współpracę ze środowiskiem sportowym otrzymywał liczne podziękowania oraz wyróżniania, m.in. Złotą Honorową Odznakę LZS.

info JTrofimowicz jr., WKempa, źródło wikipedia, ad 2020

 

Foto wkempa

Memoriał Szachowy im. Mieczysława Goczewskiego (kliknąć)

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.