9- sport, rekreacja i turystyka w 1981 roku

28 stycznia 1981 odbył się Zjazd Gminnego Zrzeszenia LZS .

luty 1981r. rozegrano VIII mistrzostwa gminy w szachach. Wśród kobiet triumfowała Róża Antoniak przed Małgorzatą Miecznikowską – obie z Trąbek Wielkich. Wśród juniorów do 18 lat zwyciężył Stanisław Czerw z Ełganowa przed Bartłomiejem Koniecznym z Sobowidza i Wojciechem Żeligowskim z Trąbek Wielkich. W gronie seniorów zwyciężył Stanisław Kusaj z przed Kazimierzem Grochowalskim i Henrykiem Karmazynem. Prężną działalność przy GOKSiR-ze rozpoczęła drużyna szachowa LZS przyjmując nazwę Gminny Ludowy Klub Sportowy Orzeł. Kierownikiem drużyny był Stanisław Kusaj. LZS Trąbki Wielkie w rozgrywkach wojewódzkiej szachowej klasy B o mistrzostwo okręgu w kategorii seniorów reprezentowali: Mieczysław Goczewski, Henryk Karmazyn, Kazimierz Grochowalski, Rajmund Miecznikowski, Benedykt Brandt, Sylwester Maliszewski, Czesław Sebzda, Krzysztof Kamoń; w kategorii seniorek: Marzena Harasim, Danuta Bławat, Róża Antoniak oraz Małgorzata Miecznikowska. Wśród juniorów przy szachownicach zasiadali: Marcin i Robert Kutowie, Paweł i Tomasz Zajączkowscy, Stanisław Czerw, Bartłomiej Konieczny oraz Sławomir Kusaj. W latach 1981-1983 rywalami szachistów z LZS Trąbki Wielkie były drużyny: Koło Sportowe Start przy Spółdzielni Inwalidów w Gdańsku, TKKF Doker Gdynia, KKS Gedania Gdańsk, Morski Klub Sportowy – Polski Związek Głuchych Gdańsk, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kaszuby” z Kartuz, Międzyszkolny Klub Sportowy Wejherowo, TKKF Kaszubianka Kościerzyna, Międzyszkolny Klub Sportowy Gdynia, MZKS Kaszubia Kościerzyna, AZS Politechnika Gdańsk, MOSiR Jantar Pruszcz Gdański, Spółdzielnia Niewidomych „Janczur” Gdańsk, Dzięki środkom z rady gminnej LZS-u szachiści mięli zapewniony dojazd. Mecze w roli gospodarza trąbkowscy szachiści rozgrywali w salach GOKSiR-u.

15 lutego 1981r. odbyły się w Sobowidzu VI indywidualne mistrzostwa gminy w tenisie stołowym. Zwyciężyła Hanna Labuda przed Elżbietą Fedak i Anną Szmukałą – wszystkie z Sobowidza. W gronie juniorów do 18 lat zwyciężył Roman Laskowski przed Wojciechem Błażkiem – obaj z Sobowidza oraz Jackiem Schuchardtem z Czerniewa. Wśród seniorów zwyciężył Piotr Kurszewski przed Janem Fedakiem i Władysławem Mazurkiem – wszyscy z Sobowidza.

22 marca 1981r. w salach GOKSiR-u odbyła się doroczna gminna spartakiada zimowa. W turnieju warcabów zwyciężyła Bożena Megger przed Marzeną Kossakowską i Ewą Wilke – wszystkie z Sobowidza. Wśród mężczyzn triumfował Ryszard Binasiak przed Janem Sieńskiem – obaj z Trąbek Małych, i Sławomirem Dunstem z Trąbek Wielkich. W rozgrywkach tenisa stołowego zwyciężyła Bożena Megger, przed Ewą Jażdżewską i Marzeną Kossakowską. W podnoszeniu ciężarka najlepszy okazał się Antoni Rychlicki przed Ryszardem Binasiakiem i Janem Sieńkiem. W konkursie rzutu do tarczy wśród kobiet ponownie wygrała Bożena Megger przed Barbarą Średniawą z Trąbek Wielkich i Danutą Maliszewską z Sobowidza. W gronie mężczyzn zwyciężył Jarosław Kania z Trąbek Wielkich przed Tadeuszem Szlagowskim z Łaguszewa i Waldemarem Karczem z Trąbek Wielkich. W klasyfikacji zespołowej spartakiady pierwsze miejsce zajął SKS Sobowidz. Kolejne miejsca przypadły zespołom: Trąbki Małe, Trąbki Wielkie, Urząd Gminy i Łaguszewo.

5 kwietnia 1981r. w ramach obchodów Dnia Olimpijczyka w GOKSiR-ze zorganizowano mistrzostwa Trąbek Wielkich w tenisie stołowym. Wśród juniorów zwyciężył Maciej Maliszewski przed Wojciechem Żeligowskim i Waldemarem Karczem, zaś wśród seniorów Piotr Lewańczyk przed Wiesławem Kempą i Władysławem Głuchem.

9 kwietnia 1981r. odbyła się narada gminnych władz LZS, w której uczestniczyli: Stanisław Kusaj, Ryszard Hościłło, Jan Czerw, Adam Ormańczyk, Kazimierz Arym, Henryk Kostek, Jan Sieniek, Władysław Wysicki oraz Andrzej Ciecholewski z Przywidza i Mirosław Czyż z Długiego Pola. Omawiano rozgrywki w klasie C oraz zwrócono uwagę na stan boisk przed rozpoczęciem rozgrywek piłkarskich.

7 lipca 1981r. odbyła się narada RGm. Z LZS. W posiedzeniu uczestniczyli: Jan Czerw, Henryk Kostek, Władysław Wysiecki, Kazimierz Arym, Danuta Suss, Stanisław Kusaj i Wiesław Kempa. Uczestnicy omawiali plan imprez na miesiące letnie 1981, wyznaczono także sędziów, którzy będą prowadzić mecze w „Pucharze Lata”, zostali nimi: Henryk Hennig, Robert Małkowski, Zygmunt Karcz, Zbigniew Gadomski i Wiesław Kempa.

19 lipca 1981r. na stadionie w Trąbkach Wielkich zorganizowano festyn sportowo –rekreacyjny z okazji XXXV-lecia LZS. W bloku konkursów sportowych zwyciężali: w podnoszeniu ciężarka Antoni Rychlicki, w rzucie ringo do celu Danuta Suss i Ryszard Dubiela. W rzucie lotką do tarczy Danuta Suss i Józef Zwolennik. W konkurencjach lekkoatletycznych na najwyższym podium stawali: w biegu na 100 m i skoku w dal – Danuta Suss, w pchnięciu kulą – Jolanta Walaszewska z Trąbek Wielkich. Wśród mężczyzn: w biegu na 100 m – Henryk Kinder, w biegu na 800 m – Czesław Kula, w skoku w dal – Tadeusz Zalewski, w pchnięciu kulą – Wiesław Kempa. W końcowej klasyfikacji festynu zwyciężyło ogniwo LZS Trąbki Wielkie przed LZS Ełganowo, LZS Sobowidz, GOKSiR Trąbki Wielkie, ZR Domachowo, LZS Kłodawa, LZS Gołębiewo Średnie, LZS Trąbki Małe, LZS Gołębiewo Średnie. W festynie wystartowało aż 274 zawodników. Podczas festynu rozegrano także mistrzostwa gminy w piłce siatkowej, w których zwyciężyło Ełganowo przed Domachowem, Sobowidzem i Trąbkami Wielkimi.

22 lipca 1981r. rozegrano mecze finałowe w „Pucharze Lata”. W turnieju udział wzięło 9 zespołów. W meczu finałowym Ełganowo pokonało Kłodawę 1:0. W meczu o 3. miejsce Trąbki Wielkie pokonały Sobowidz. Dokładnie taki sam układ drużyn w końcowej klasyfikacji był w turnieju piłki nożnej o puchar ZGm. ZSMP rozegranym 2 sierpnia. W turnieju tenisa ziemnego o puchar przewodniczącego RGm. Z LZS zwyciężył Piotr Lewańczyk przed Sylwestrem Maliszewskim i Wiesławem Kempą. W sierpniu rywalizowali także juniorzy – najlepszym tenisistą ziemnym okazał się Maciej Maliszewski przed Waldemarem Karczem i Konradem Walaszewskim – wszyscy z Trąbek Wielkich.

27 sierpnia 1981r. odbyła się kolejna narada władz zrzeszenia, w której uczestniczyli: Władysław Wysiecki, Jan Czerw, Henryk Kostek, Mirosław Stępowski, Jerzy Tomaszewski, Józef Mierzejewski, Kazimierz Arym, Bogdan Ołenczyn, Stanisław Kusaj, Antoni Rychlicki i Wiesław Kempa. Ponadto przybyli działacze z LZS Przywidz i LZS Jankowo. Omówiono rozgrywki ligi gminnej w piłce nożnej, pozytywnie oceniono organizację imprez w okresie wakacyjnym. Podjęto plan organizacji kolejnych imprez sportowych przy współudziale GOKSiR-u w miesiącach jesiennych.

Wojewódzki festyn sportowo–rekreacyjny mieszkańców wsi gdańskiej to nowa forma współzawodnictwa LZS wprowadzona przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w miejsce dotychczasowych igrzysk gospodarki żywnościowej. Wszystkie gminy w województwie podzielono na 4 grupy, w każdej rywalizowało po 11-12 gmin. Doroczne finały rozgrywane jesienią poprzedzały 4 półfinały rozgrywane zwykle w czerwcu. Trąbki Wielkie były co roku organizatorem półfinału grupy I. Pierwszy półfinał odbył się 6 września na trąbkowskim stadionie z udziałem gmin Pszczółki, Przywidz, Pruszcz Gdański, Kolbudy, Tczew, Cedry Wielkie, Subkowy, Skarszewy, Liniewo, Nowa Karczma i Karsin. Do finału wojewódzkiego awansowały drużyny Tczewa i Trąbek Wielkich. Program spartakiady obejmował turniej piłki nożnej mężczyzn, turniej piłki siatkowej, konkurencje lekkoatletyczne, wielodyscyplinowe tory przeszkód, dwuboje celnościowe, trójbój dla władz gminnych, rowerowe tory przeszkód. Głównymi organizatorami zawodów byli Urząd Wojewódzki w Gdańsku oraz Wojewódzkie Zrzeszenie LZS. Zawody współorganizował też Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej oraz poszczególne urzędy gmin. Finał I wojewódzkiego festynu sportowo – rekreacyjnego mieszkańców wsi gdańskiej odbył się 27 września w Trąbkach Wielkich z udziałem gmin Puck, Choczewo, Żukowo, Starogard Gdański, Zblewo, Tczew i Trąbki Wielkie. Na festyn nie dojechali reprezentanci Kościerzyny. Otwarcia festynu dokonał przewodniczący Rady Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Gdańsku Wacław Zaremba w obecności Wincentego Piaseckiego z KW PZPR, Leonarda Martyna z Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału Rolnictwa, Jana Błońskiego – sekretarza Rady Głównej Zrzeszenia LZS, Jerzego Kierznowskiego – przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego ZSMP oraz naczelników gmin biorących udział w festynie. Gmina Trąbki Wielkie zwyciężyła w turnieju piłki nożnej, w finale remisując 2:2 z gminą Tczew. Rzuty karne lepiej wykonywali piłkarze z Trąbek Wielkich i wygrali 5:3. W mistrzowskiej drużynie grali zawodnicy na co dzień występujący w LZS Ełganowo: Henryk Orlikowski, Józef Surma, Andrzej i Dariusz Pelowscy, Marcin Masa, Leszek Grześlak, Andrzej Radelski, Jan Zulewski, Edward Warsiński, Jan Zulewski, Piotr Lewańczyk, Andrzej Karcz, Ryszard Dubiela, Adam Ormańczyk i Jerzy Ptach. Drużyna kobiet wywalczyła 3 miejsce w piłce siatkowej. W lekkoatletyce uzyskano następujące wyniki: Grażyna Orlikowska: 100 m – 4. z wynikiem 15,3, 2. w pchnięciu kulą – 9,79 m i 3. w skoku w dal 4,17 m. Piotr Lewańczyk: 1. na 100 m – 12,1, Czesław Kula 5. na 800 m – 2:17,0. Sylwester Maliszewski 2. w pchnięciu kulą 11,80 m, Tadeusz Zalewski 4. w skoku w dal 5,62 m. W punktacji ogólnej w la gmina Trąbki Wielkie zajęła 4 miejsce.

W rzucie ringo 2. Grażyna Orlikowska, wśród mężczyzn 2. Bogdan Ołenczyn. Antoni Rychlicki 1. w podnoszeniu ciężarka (127 razy). W trójboju dla naczelników gmin Andrzej Fryźlewicz był 5. W dwuboju strzeleckim Teresa i Zenon Chmielewscy oraz Antoni Rychlicki 5. w wielodyscyplinowym torze przeszkód na rowerach 4. w składzie: Bogdan Ołenczyn, Grażyna Orlikowska i Tadeusz Zalewski.

W klasyfikacji generalnej 1. miejsce zajęła reprezentacja gminy Trąbki Wielkie – 192 pkt., 2. Puck – 191 pkt., 3. Choczewo – 187 pkt., 4. Starogard Gdański 178 pkt., 5. Tczew 164 pkt., 6. Zblewo 139 pkt., 7. Żukowo 107 pkt. Za zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej gmina Trąbki Wielkie otrzymała puchar Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. W tym miejscu należy zaznaczyć, że trąbkowska gmina przez wszystkie lata do roku 1989 zawsze kwalifikowała się z 1. lub 2. miejsca w półfinale do ścisłych finałów.

Po raz drugi finał wojewódzkiej spartakiady odbył się w Trąbkach Wielkich 25 września 1983 roku. Zwyciężyła drużyna ze Skórcza przed Chmielnem i Choczewem. Reprezentacja gminy Trąbki Wielkie zajęła 5. miejsce. W finałach wojewódzkich reprezentacja gminy zwyciężała w piłce nożnej w 1986 roku w Pucku. Ponadto kobiety zdobyły 3. miejsce w piłce siatkowej w 1988 roku w Skarszewach. Finały spartakiad odbywały się, m.in. w Pelplinie, Kartuzach, Pucku, Choczewie. Najsilniejszymi gminami, które oprócz Trąbek Wielkich najczęściej walczyły w finale, były: Starogard Gdański, Puck, Choczewo, Żukowo, Lipusz, Stara Kiszewa, Kartuzy, Skórcz, Kościerzyna. Ostatnie igrzyska wojewódzkie LZS odbyły się w 1989 r. w Pelplinie. Trąbki Wielkie zajęły 6. miejsce w końcowej klasyfikacji.

20 września 1983r. na obiektach GOKSiR-u zorganizowano doroczny festyn dożynkowy. W poszczególnych konkurencjach zwyciężali: w rzucie lotką do tarczy Bernadeta i Antoni Rychliccy, w rzucie wałkiem do manekina Grażyna Gasiewicz, w rzucie kółkami ringo Gabriela Keller i Józef Czucha, a wśród młodzieży Małgorzata Keller. W widowiskowej konkurencji przeciągania liny zmierzyły się reprezentacje Gminnego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych oraz NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. 2:0 wygrali rolnicy.

4 października 1981r. odbyły się mistrzostwa gminy w lekkiej atletyce. Tytuły mistrzowskie wywalczyli: w biegu na 100 m – Małgorzata Chabasińska, w biegu na 400 m – Marzena Kinder, w skoku w dal – Małgorzata Chabasińska, w pchnięciu kulą – Elżbieta Kosakowska. Wśród mężczyzn w biegu na 100 m – Tadeusz Zalewski, w biegu na 800 m – Kazimierz Zawadzki, w skoku w dal – Sylwester Maliszewski, w pchnięciu kulą – Wiesław Kempa. W punktacji zespołowej Puchar Przewodniczącego Rady Gminnej LZS trafił do SKS Sobowidz. Na kolejnych miejscach uplasowały się zespoły: LZS Trąbki Wielkie, LZS Mierzeszyn, LZS Sobowidz.

7 listopada 1981r. rozegrano turniej szachowy z okazji 64. rocznicy Rewolucji Październikowej. Wśród juniorów zwyciężył Jarosław Zajączkowski przed Stanisławem Czerwem – obaj z LZS Ełganowo i Pawłem Zajączkowskim z SKS Sobowidz. W gronie seniorów zwyciężył Stanisław Kusaj przed Kazimierzem Grochowalskim i Rajmundem Miecznikowskim.

W poszczególnych ogniwach LZS odbyły się zebrania sprawozdawcze. 11 listopada w wyniku wyborów przewodniczącym LZS w Trąbkach Wielkich został Bogdan Ołenczyn, sekretarzem Roman Szymikowski, skarbnikiem Elżbieta Gorzyńska, członkami zarządu Krzysztof Buga i Krzysztof Bąk. W komisji rewizyjnej znaleźli się: Krzysztof Keller, Danuta Suss i Kazimierz Goczkowski.

15 listopada 1981r. wybrano zarząd LZS Mierzeszyn: przewodniczący Józef Mierzejewski, z-ca Krzysztof Kraiński, sekretarz Krzysztof Niemykin, skarbnik Stanisław Marczyński, członek Mieczysław Dyks. Komisja rewizyjna: Bogusław Fryca, Krzysztof Kolbusz, Małgorzata Rojkiewicz.

19 listopada 1981r. wybrano władze ogniwa LZS Ełganowo. W zarządzie zasiedli: przewodniczący Józef Sroka, z-ca Henryk Orlikowski, sekretarz Jan Czerw, skarbnik Józef Surma, gospodarz Andrzej Radelski. Członkowie: Jan Zulewski, Piotr Pelowski, Józef Zittermann, Marzena Pauls. Komisja rewizyjna: Andrzej Pelowski, Stanisław Chmielewski, Waldemar Pauls, Andrzej Zimny, Roman Kinder.

20 listopada 1981r. wybrano władze LZS Trąbki Małe: przewodniczący Sławomir Sadoch, z-ca Tadeusz Okoń, sekretarz Zbigniew Cygert. Członkowie: Jerzy Gębura i Jarosław Kania. Komisja rewizyjna: Robert Małkowski, Jan Kotwa.

20 listopada 1981r. na zebraniu w Gołębiewie Wielkim wybrano nowe władze: przewodniczący Kazimierz Arym, z-ca Leszek Okoń, sekretarz Krzysztof Arym, członek Krzysztof Jaszczyk. Komisja rewizyjna: Henryk Żukowski, Wiesław Kotowski i Władysław Sieniek.

22 listopada 1981r. wybrano zarząd i komisję rewizyjną w LZS Gołębiewie Średnim: przewodniczący Władysław Wysiecki, z-ca Stanisław Tysler, sekretarz Benedykt Bela, skarbnik Grażyna Myszk, członek Janusz Pepliński. Komisja rewizyjna: Zbigniew Drobniewski, Paweł Kantak, Zbigniew Bela.

23 listopada 1981r. odbyły się wybory ogniwa LZS w Czerniewie: przewodniczący Bernard Purol, z-ca Jerzy Ptach, sekretarz Roman Zimny, członek Jacek Schuchardt. Komisja rewizyjna: Roman Sienkiewicz, Wojciech Majewski, Jacek Cichocki.

21 listopada 1980r. GOKSiR i RGm. Z LZS zorganizowały zlot turystyczny w Granicznej Wsi. Zlot miał na celu poznanie wiadomości z zakresu przepisów ruchu drogowego. W konkursie wiedzy zwyciężył Krzysztof Kiełczykowski przed Grzegorzem Dysarzem i Dariuszem Walkowskim – wszyscy z SKS Warcz.

Jak co roku odbyły się biegi przełajowe, w których najlepszym okazał się Zdzisław Zadura przed Krzysztofem Kiełczykowskim i Grzegorzem Dymarzem, a wśród dziewcząt Barbara Zadura przed Jolantą Czają i Barbarą Kuchar – wszystkie z SKS Warcz.

11 grudnia 1981r Uchwałą prezydium Rady Głównej Zrzeszenia LZS Sylwester Maliszewski i Wiesław Kempa otrzymali najwyższe odznaczenia „Zasłużony Działacz LZS”.

1981r. w gminie działało 9 ogniw LZS, które skupiały 318 członków, w tym 88 kobiet. W rywalizacji i współzawodnictwie o sportowy znak jakości „Omega” zwyciężył LZS Sobowidz przed ogniwami z Ełganowa i Trąbek Wielkich.

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.