1980r. Informację o przeprowadzonych zawodach sportowych 1980 roku uzyskano z protokołu IV zjazdu delegatów Gminnego Zrzeszenia LZS, który odbył się 28 stycznia 1981 r. Zjazd otworzył przewodniczący RGm. Z LZS Wiesław Kempa. Wśród gości obecni byli: Antoni Drawz – I sekretarz KG PZPR, Andrzej Fryźlewicz – naczelnik gminy, Władysław Kardasiński – przewodniczący Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Gdańsku, instruktor WZ LZS Antoni Rychlicki i Barbara Średniawa – dyr. GOKSiR-u. Wiesław Kempa złożył sprawozdanie z działalności rady zrzeszenia, a Jerzy Gębura przedstawił sprawozdanie komisji rewizyjnej. Delegatami na zjazd byli: Kazimierz Goczkowski, Roman Szymikowski, Ryszard Dajda, Józef Sroka, Wiesław Kempa, Antoni Rychlicki, Tadeusz Zalewski oraz Danuta Suss z Trąbek Wielkich, Małgorzata Bodo, Henryk Kostek, Kazimierz Landowski, Edward Wiński z Kłodawy, Sławomir Sadoch, Jerzy Gębura, Tadeusz Okoń z Trąbek Małych, Ryszard Dubiela, Edward Warsiński, Marcin Masa, Leszek Grześlak, Henryk Orlikowski i Stanisław Kusaj z Ełganowa, Paweł Gąsiorowski, Wiesław Piepiórka, Alfons Klukowski, Zenon Zaborowski, Jan Fedak, Marian Płotka, Ryszard Petke z Sobowidza, Władysław Wysiecki, Jan i Paweł Kantakowie, Zbigniew Bela z Gołębiewa Średniego, Kazimierz Arym, Lech Okoń, Henryk Żukowski, Zbigniew i Roman Jaszczykowie z Gołębiewa Wielkiego, Kazimierz Grochowalski z Mierzeszyna, Bernard Purol z Czerniewa, Tadeusz Szlagowski z Łaguszewa. W wyniku głosowania jawnego dokonano wyboru nowej rady gminnej Zrzeszenia LZS w Trąbkach Wielkich. Przewodniczącym został Antoni Rychlicki, zastępcami Kazimierz Arym i Wiesław Kempa, sekretarzem Alfons Klukowski, skarbnikiem Władysław Wysiecki. Członkami zarządu zostali Barbara Średniawa, Henryk Kostek, Jerzy Gębura, Henryk Orlikowski, Andrzej Fryźlewicz. Komisję rewizyjną utworzyli: Danuta Suss – przewodnicząca i Stanisław Kusaj oraz Wiesław Piepiórka jako członkowie. Podczas zjazdu wręczono nagrody i wyróżnienia. Alfons Klukowski otrzymał medal 35-lecia Zrzeszenia LZS. Wręczono także „Odznaki Honorowe LZS” – 6 odznak złotych, 8 srebrnych i 13 brązowych. Przyjęto także program działania na lata 1981–1982.
Gminne zrzeszenie w roku 1980 skupiało 9 ogniw zrzeszających 318 członków, w tym 88 kobiet. Działało 9 sekcji piłki nożnej i siatkowej, 8 sekcji szachowych i warcabowych, 7 sekcji lekkoatletycznych, 6 tenisa stołowego, 3 piłki ręcznej i po jednej – kometki, tenisa ziemnego i podnoszenia ciężarka.
Rok 1980 przyniósł sukces drużynie LZS Sokół Ełganowo. Drużyna piłkarska, którą kierował Jan Czerw, w ciągu 3 lat awansowała z klasy C do ligi okręgowej. Był to wówczas sukces na skalę ogólnopolską, gdyż zespół wiejski z miejscowymi zawodnikami poczynił ogromne postępy. W drużynie grali i sukces osiągnęli: Henryk Orlikowski, Ryszard Dubiela, Andrzej Radelski, Adam Ormańczyk, Piotr, Andrzej i Dariusz Pelowscy, Leszek Grześlak, Józef Surma, Jan Zulewski, Henryk Kinder, Marcin Masa, Roman Wiebe. Ponadto w drużynie spoza Ełganowa grali w lidze okręgowej, m.in. Piotr Lewańczyk, Andrzej Karcz, Jerzy Ptach i Mirosław Czykierda, Józef Całka i Andrzej Klasen. Trenerem był Edward Warsiński. Drużyna z Ełganowa mecze w roli gospodarza w klasie okręgowej rozgrywała na stadionie w Trąbkach Wielkich. Wcześniej klasowe zespoły przyjeżdżały przez lata do
Ełganowa, gdzie mecze rozgrywano na boisku przy szkole. Sale szkolne służyły piłkarzom jako szatnie. Na małym kameralnym boisku piłkarze z Ełganowa święcili także sukcesy w rozgrywkach regionalnego pucharu Polski. W roku 1980 dotarli aż do finału wojewódzkiego i ten sukces odbił się na piłkarskiej mapie wybrzeża szerokim echem. Warto wspomnieć, że 16 marca 1980 roku miał się odbyć w Ełganowie ćwierćfinałowy mecz z Chemikiem Gdańsk. Sroga zima zmusiła piłkarzy i kibiców do odśnieżania boiska. Traktory do odśnieżania użyczyła Spółdzielnia Kółek Rolniczych z Trąbek Wielkich. Walka z zaspami śnieżnymi trwała 2 dni. Piłkarze z Ełganowa wygrali mecz 2:0! Kolejną drużyną, z którą LZS Sokół miał zagrać w Ełganowie mecz półfinałowy, była ówczesna III-ligowa Wisła Tczew. Okręg gdański nie chciał wówczas dopuścić boiska do gry i mecz miał się odbyć w Tczewie. Kierownik zespołu Jan Czerw interweniował w tej sprawie w „Przeglądzie Sportowym” w Warszawie. Ostatecznie ełganowskie Sokoły pokonał u siebie Wisłę Tczew 2:1! Wojewódzki finał Pucharu Polski odbył się w Ełganowie, gdzie gospodarze podejmowali MRKS Gdańsk. Przy licznie zgromadzonej publiczności w regulaminowym czasie padł wynik 1:1. W dogrywce rywale strzelili gola, który zadecydował o zwycięstwie gości. Gdyby piłkarze z Ełganowa zdobyli Puchar Polski w województwie gdańskim, to ich przeciwnikiem w kolejnej rundzie byłby Chemik Bydgoszcz. Związek piłkarski z Warszawy nakazał w razie potrzeby przygotować miejsca hotelowe dla gości w… SHRO Trąbki Wielkie.
Dzięki sukcesom ze środków Rady Gminnej LZS udało się zakupić potrzebny wtedy sprzęt dla piłkarzy. Jednak drużyna musiała wyjeżdżać na mecze w dalekie trasy. W ramach współpracy ze Spółdzielnią Produkcyjną 1 Maja w Kłodawie piłkarze z Ełganowa wraz z najwierniejszymi kibicami brali udział w pracach polowych oraz zbieraniu kamieni na polach spółdzielni! Zakład przekazywał fundusze na meczowe przejazdy. Kierownikiem spółdzielni był tym czasie Jan Kowalski, a jego zastępcą Józef Sroka. W B-klasie występowały wówczas drużyny z Sobowidza, Trąbek Wielkich i Trąbek Małych. W klasie gminnej grało 6 zespołów, wśród których prowadził LZS Gołębiewo Średnie.
W roku 1980 rada gminna zrzeszenia zorganizowała trzy turnieje w piłce nożnej.
W turnieju pierwszomajowym o puchar Naczelnika Gminy zwyciężyło Ełganowo przed Trąbkami Wielkimi i Sobowidzem. W turnieju o „Puchar Lata” Ełganowo także nie miało sobie równych. Kolejne miejsca zajęły Mierzeszyn i Trąbki Wielkie. W turnieju o puchar zarządu gminnego ZSMP zwyciężyła drużyna z Sobowidza przed Gołębiewem Średnim i Kłodawą. Drużyny piłkarskie uczestniczyły też w II Igrzyskach Pracowników Gospodarki Żywnościowej, organizowanych przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS. W pionie PGR zwyciężył LZS Sobowidz, a w pionie GS „Samopomoc Chłopska” LZS Sobowidz zajął 3. miejsce. W pionie SKR piłkarze z LZS Ełganowo zajęli 4. miejsce w województwie.
27 lipca 1980r. w Trąbkach Wielkich rozegrano turniej w piłce siatkowej o mistrzostwo gminy. Zwyciężyła drużyna LZS Trąbki Wielkie przed UG Trąbki Wielkie i LZS Trąbki Wielkie II. Reprezentacja gminna w piłce siatkowej zajęła 2. miejsce podczas igrzysk pionu GS „SCh”. Ponadto zorganizowano trzy turnieje indywidualne w tenisie stołowym w ramach mistrzostw gminy. Tytuły mistrzów wywalczyli Hanna Labuda i Wojciech Błażek – oboje z Sobowidza. W zawodach sklasyfikowano ponad 50 zawodników. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył SKS Sobowidz przed SKS Sobowidz II i LZS Czerniewo. W rywalizacji szachistów tytuły mistrzów zdobyli Danuta Bławat z Ełganowa i Mieczysław Goczewski z Trąbek Wielkich. W rozgrywkach szachowych sklasyfikowano 27 zawodników. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył LZS Trąbki Wielkie przed LZS Ełganowo i LZS Sobowidz. Ponadto szachiści rywalizowali w turnieju z okazji 22 Lipca i z okazji 64. rocznicy Rewolucji Październikowej. Stanisław Kusaj z Ełganowa, startując w wojewódzkim finale „Złotej Wieży” o mistrzostwo LZS, zdobył 4. miejsce. Rywalizowali również warcabiści, wśród których tytuł mistrzowski uzyskał Paweł Hensel, wyprzedzając Józefa Nieradkę i Waldemara Karcza – wszyscy z Trąbek Wielkich. Edmund Ossowski z Sobowidza wygrał turniej warcabowy w wojewódzkich igrzyskach gospodarki żywnościowej. Dla lekkoatletów zorganizowano trzy imprezy rangi mistrzostw gminy. Mistrzami zostali: w biegu na 100 i na 400 m – Małgorzata Chabasińska, w skoku w dal – Emilia Kromer, w pchnięciu kulą – Bożena Witoń. Wśród mężczyzn: w biegu na 100 m – Wiesław Kurszewski, na 400 i na 800 m – Czesław Kula, w skoku w dal – Wiesław Kempa, w pchnięciu kulą – Janusz Kilas. Drużynowo zwyciężył SKS Sobowidz przed LZS Sobowidz i LZS Kleszczewo.
9 maja 1980r. w Gminnych Narodowych Biegach Przełajowych zwyciężały: 800 m – Teresa Niemykin, 1000 m – Małgorzata Fritza, 1000 m juniorki – Halina Kwidzyńska, 1000 m seniorki – Halina Purol. Wśród mężczyzn: 1000 m chłopcy – Leszek Milewski, 1000 m młodzików – Jacek Schuchardt, 1500 m juniorzy – Kazimierz Zawadzki, 2000 m seniorzy – Ireneusz Schuchardt. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył SKS Mierzeszyn przed SKS Czerniewo i SKS Sobowidz. W czerwcu rada gminna zrzeszenia z okazji nocy świętojańskiej zorganizowała zlot młodzieży nad jeziorem w Mierzeszynie, w którym wzięło udział 17 osób. Zlot trwał 3 doby. W sierpniu komitet gminny PZPR na posiedzeniu egzekutywy dokonał bardzo pozytywnej oceny działań organizacji LZS w gminie.
W listopadzie 1980r. rozegrano biegi przełajowe: „Ku czci pomordowanych w obozie pracy Grenzdorf” w Granicznej Wsi. Biegi rozegrano w 4 kategoriach. W końcowej klasyfikacji drużynowej zwyciężył SKS Mierzeszyn przed SKS Sobowidz i SKS Warcz.
Mistrzem gminy na rok 1980 w tenisie ziemnym został Sylwester Maliszewski, który na podium wyprzedził Wiesława Kempę i Władysława Głucha. W kometce triumfował Sobowidz: wśród kobiet Bożena Megger przed Hanną Labudą i Małgorzatą Chabasińską; wśród mężczyzn: Jan Fedak przed Krzysztofem Zdunem i Kazimierzem Durlachem.
W całorocznym współzawodnictwie rad gminnych trąbkowska rada okazała się najlepsza w województwie i w nagrodę otrzymała 5 tys. złotych na zakup sprzętu sportowego. Reprezentując województwo gdańskie na szczeblu centralnym uplasowała się na 4. miejscu! W porównaniu z 1979 rokiem rozwiązaniu uległy LZS Kleszczewo i LZS Graniczna Wieś. Chętni do uprawiania sportu zasilili sąsiednie ogniwa LZS.
W roku 1980 rada gminna po raz kolejny prowadziła całoroczne współzawodnictwo między ogniwami LZS o Sportowy Znak Jakości „Omega”. Sklasyfikowano 10 kół, pierwsza trójka przedstawiała się następująco: 1. LZS Sokół Ełganowo, 2. LZS Orzeł Trąbki Wielkie, 3. LZS Błękitni Sobowidz. Na kolejnych miejscach znaleźli się: 4. LZS Orlęta Czerniewo, 5. LZS Gryf Gołębiewo Wielkie, 6. LZS Orkan Trąbki Małe, 7. LZS Strażak Mierzeszyn, 8. LZS Znicz Gołębiewo Średnie, 9. LZS Unia Kłodawa, 10. LZS Kleszczewo.
Pod koniec roku odbyły się zebrania sprawozdawczo – wyborcze w poszczególnych ogniwach.
12 listopada 1980r. wybrano władze w LZS Gołębiewo Średnie. Przewodniczącym został Władysław Wysiecki, z-cą Stanisław Tysler, sekretarzem Bernard Bela, skarbnikiem Grażyna Myszk a członkiem Janusz Pepliński. W komisji rewizyjnej znaleźli się: Zbigniew Drobniewski, Paweł Kantak i Zbigniew Bela.
21 listopada 1980r. odbyły się wybory w LZS Gołębiewo Wielkie. Przewodniczącym ogniwa został Kazimierz Arym, z-cą Zenon Okoń, członkami zarządu Krzysztof Arym i Krzysztof Jaszczyk. W komisji rewizyjnej znaleźli się: Henryk Żukowski, Wiesław Kotowski i Władysław Sieniek.
25 listopada 1980r. odbyło się zebranie w LZS Kłodawa. Przewodniczącym ogniwa został Henryk Kostek, z-cą Kazimierz Landowski, sekretarzem Małgorzata Bodo, członkiem Edward Wiński. W skład komisji rewizyjnej weszli: Dariusz Rybus, Dariusz Fryc i Andrzej Wiński.
27 listopada 1980r. wybrano władze ogniwa LZS w Ełganowie. Przewodniczącym został Stanisław Kusaj, z-cą Henryk Orlikowski, sekretarzem Jan Czerw, skarbnikiem Józef Surma. Ponadto do zarządu weszli: Andrzej Radelski, Jan Zulewski, Piotr Pelowski i Kazimierz Zittermann. W komisji rewizyjnej znaleźli się: Andrzej Pelowski jako przewodniczący oraz członkowie Stanisław Chmielewski, Waldemar Pauls, Andrzej Zimny i Roman Kinder.
4 grudnia 1980r. wybrano nowy zarząd LZS Trąbki Wielkie. Przewodniczącym został Bogdan Ołenczyn, z-cą Roman Szymikowski, sekretarzem Elżbieta Gorzyńska, skarbnikiem Krzysztof Buga. W skład komisji rewizyjnej weszli: Danuta Suss, Krzysztof Keler i Kazimierz Goczkowski.
6 grudnia 1980r. wybrano władze LZS Trąbki Małe. Na przewodniczącego wybrano Tadeusza Okonia, z-cą został Jerzy Gębura a członkiem zarządu ogniwa Zbigniew Cygiert.
12 grudnia 1980r. wybrano zarząd LZS Mierzeszyn. Przewodniczącym został Kazimierz Grochowalski, z-cą Grzegorz Stolarski, sekretarzem Stanisław Jażdżewski, skarbnikiem Henryk Brzoskowski, a członkiem Jerzy Rywacki. W komisji rewizyjnej działali Stanisław Dąbkowski i Jan Formela.
12 grudnia 1980r. wybrano władze w LZS Czerniewo. Przewodniczącym ogniwa został Bernard Purol, z-cą Jerzy Ptach, sekretarzem Roman Zimny, członkiem Jacek Schuchard. W składzie komisji rewizyjnej byli: Roman Sienkiewicz, Wojciech Majewski i Jacek Czechocki.
adminka - Anita Zielke
Ostatnie wpisy adminka - Anita Zielke (zobacz wszystkie)
- Ostatnia droga śp. Romana Zielke - 18 listopada 2024
- Kondolencje - 14 listopada 2024
- Pogrzeb Śp. Romana Zielke - 14 listopada 2024