2- sport, rekreacja i turystyka od 1973 roku

W ramach imprez towarzyszących rozegrano mecz piłkarski kl. A LZS Trąbki Wielkie – Orkan Rumia (1:1). Ponadto rozegrano turniej piłki ręcznej dziewcząt i odbył się rowerowy bieg przełajowy. W restauracji „Myśliwska” w Trąbkach Wielkich odbyła się wojewódzka konferencja LZS-u z udziałem sekretarza Rady Głównej Zrzeszenia LZS, Andrzeja Gralaka, władz politycznych i administracyjnych powiatu, dyrektorów zakładów pracy, którzy wsparli budowę stadionu. Podczas konferencji oceniono realizację programu budowy obiektów sportowych.

Działalność organizacyjna i sportowa RGm Z LZS w Trąbkach Wielkich

O poziomie i stanie sportu na terenie gminy w pierwszych latach 70. stanowiły drużyny piłkarskie. LZS Orzeł Trąbki Wielkie w sezonie rozgrywkowym 1972/1973 wywalczył awans do ligi okręgowej – to obecny poziom III ligi. Podstawowymi zawodnikami zespołu byli: Edward Zakrzewski (bramkarz), Franciszek Kaszubowski, Zygmunt Karcz, Piotr Szymikowski, Paweł Gąsiorowski, Bogdan Ołenczyn, Władysław Kaszubowski, Romuald Dunst, Kazimierz Dunst, Zygmunt Karcz, Marcin Masa, Marcin Janiszewski, Henryk Janiszewski, Tadeusz Smagorzewski, Grzegorz i Stanisław Baumgartowie, Ryszard Dubiela, Leszek Grześlak, Zygmunt Sławiński, Andrzej Unruh. Trenerem zespołu był Ryszard Nast. Zakładem opiekuńczym była SNS w Trąbkach Wielkich, a drużynę wspierał jak mógł dyr. Leon Wiwatowski. W tym samym sezonie w rozgrywkach OZPN w Gdańsku uczestniczyły drużyny LZS Sobowidz w kl. B, LZS Gołębiewo Wielkie w kl. C, LZS Gołębiewo Średnie i LZS Zaskoczyn w rozgrywkach prowadzonych przez Powiatowe Zrzeszenie LZS.

W wyniku zmian administracyjnych w skład gminy Trąbki Wielkie weszły wsie sołeckie: Czerniewo, Ełganowo, Gołębiewo Wielkie, Graniczna Wieś, Kaczki, Kleszczewo, Kłodawa, Postołowo, Trąbki Małe, Trąbki Wielkie i Zła Wieś – z GRN Trąbki Wielkie, Klępiny i Sobowidz – z GRN Sobowidz oraz z GRN Mierzeszyn – Błotnia, Drzewina, Mierzeszyn, Pawłowo i Warcz. Ponadto w skład gminy weszły wsie niebędące sołectwami: Czerniec, Domachowo, Łaguszewo, Gołębiewo Średnie, Zaskoczyn. W tych ostatnich działały PGR-y.

Po likwidacji powiatów 1 stycznia 1975 roku z gminy Turze w powiecie tczewskim dołączono Gołębiewko i Rościszewo. Naczelnikiem gminy została mgr Krystyna Kołkowska. Szerokie uprawnienia naczelników oraz rad gminnych sprzyjały samorządności nowych jednostek administracyjnych.

10 maja 1973r. Zostaje powołana Rada Gminna Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe (R Gm. Z LZS) w Trąbkach Wielkich. Pierwszym przewodniczącym został Leon Wiwatowski, dyrektor Stacji Nasienno –Szkółkarskiej w Trąbkach Wielkich, zastępcami:Sylwester Maliszewski i Jan Trofimowicz, a sekretarzem Kazimierz Dunst. Członkami rady wybrano Manfreda Kratzkego, Alfonsa Klukowskiego, Antoniego Rychlickiego, Henryka Henniga, Zbigniewa Kucińskiego. Niestety, nie zachował się pełny skład rady. Komisję rewizyjną stanowili Czesław Sebzda, Zbigniew Nelke i Zbigniew Gadomski.

Przed nową administracją gminy oraz przed Radą LZS stanęły duże wyzwania: zorganizowanie nowych zespołów LZS na wsiach, zorganizowanie systemu imprez, rozgrywek i współzawodnictwa pomiędzy ogniwami LZS w gminie, podjęcie programu inwestycyjnego – wybudowanie stadionu sportowego i zaplecza, szatni dla sportowców i uczestników imprez sportowych w Trąbkach Wielkich.

Budowa stadionu i budynku Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji

Sukces sportowy piłkarzy z Trąbek Wielkich 1972 r. skłonił Manfreda Kratzkego i Kazimierza Dunsta (przewodniczącego LZS) do podjęcia inicjatywy modernizacji boiska piłkarskiego. Jesienią 1972 roku rozpoczęto niwelację istniejącego boiska. Niestety, przedsięwzięcie przekraczało możliwości i zapał działaczy. Inicjatywę w tym względzie przejęła pani naczelnik gminy, powołując Społeczny Komitet Budowy Stadionu w Trąbkach Wielkich pod przewodnictwem Sylwestra Maliszewskiego.

9 września 1973 r. Pierwszą imprezą zorganizowaną przez RGm. Z LZS był festyn sportowy podczas dożynek gminnych w Gołębiewie Wielkim . W programie festynu był turniej piłkarski, który wygrał LZS Gołębiewo Wielkie, konkurs pchnięcia kulą, rzut lotką do tarczy oraz przeciąganie liny.

W sezonie rozgrywkowym 1973/74 drużyna z Trąbek Wielkich mecze w klasie okręgowej w roli gospodarza rozgrywała na boisku w Ełganowie. Rywalami piłkarzy z Trąbek Wielkich były wówczas rezerwy trójmiejskich klubów: Lechii II Gdańsk, Bałtyku II Gdynia, Arki II Gdynia, Stoczniowca II Gdańsk, oraz pierwsze zespoły Gryfa Wejherowo, MRKS Gdańsk, Rodła Kwidzyn, Powiśla Dzierzgoń, Wisły Tczew, Ogniwa Sopot, Włókniarza Starogard Gdański, Gedanii Gdańsk, Startu Starogard Gdański, Neptuna Pruszcz Gdański oraz Olimpii Elbląg, która na koniec rozgrywek awansowała do II ligi. Drużyna z Trąbek po jednym sezonie spadła z ligi okręgowej. W tym miejscu należy zaznaczyć, że była jedyną drużyną LZS na tym poziomie rozgrywek nie tylko w województwie gdańskim, ale i w kraju.

16 września 1973 r. w Charbrowie k. Lęborka podczas otwarcia Ośrodka Sportu i Wypoczynku Sylwester Maliszewski – w imieniu pani naczelnik Kołkowskiej – oficjalnie zadeklarował rozpoczęcie budowy trąbkowskiego stadionu. Przedsięwzięcie to włączono do programu WZ LZS w Gdańsku – „30 obiektów sportowych na XXX-lecie PRL”. W wyniku tego Totalizator Sportowy przyznał środki finansowe w kwocie miliona stu tysięcy złotych. Pozostała suma miliona dziewięciuset tysięcy złotych to wkład przedsiębiorstw melioracyjnych z Pruszcza Gdańskiego, SKR-u z Trąbek Wielkich i innych zakładów, młodzieży szkół podstawowych i ich nauczycieli z terenu gminy oraz młodzieży LZS. Koszt budowy stadionu i pawilonu sportowego zamknął się więc w kwocie trzech milionów złotych. Dokumentację obiektu przystosowano do terenu i planowanych urządzeń i boisk sportowych. Prace niwelacyjne, melioracyjne i wykonanie wszystkich składowych przedsięwzięcia prowadzono od 1973 r. do listopada roku następnego.

11 października 1973 r. w urzędzie gminy odbyło się posiedzenie, na którym omówiono sprawy przebiegu budowy stadionu oraz zatwierdzono plan imprez sportowych w 1974 r. Ponadto ustalono osoby odpowiedzialne za organizację poszczególnych zawodów: szachy – Sylwester Maliszewski, warcaby – Kazimierz Dunst, tenis stołowy – Czesław Sebzda, biegi przełajowe – Alfons Klukowski, piłka nożna – Kazimierz Dunst i Sylwester Maliszewski. Powiatowa spartakiada gmin: piłka nożna – Kazimierz Dunst, piłka ręczna i siatkowa – Zbigniew Kuciński, strzelanie – Stanisław Skowron (komendant MO). Letnia spartakiada la – Adam Pikula i Zbigniew Nelke. Zawody powiatowe z okazji Święta Ludowego w Pruszczu Gdańskim – Adam Pikula.

22 kwietnia 1974r. Z udziałem 20 osób odbyło się posiedzenie RGm. Z LZS w sprawie oceny odbytych imprez: szachy mężczyzn, warcaby, tenis stołowy i biegi przełajowe w Sobowidzu. Podczas przełajów licznie reprezentowane były kategorie młodzików i juniorów. W kategorii seniorów wystartowało 7 zawodników. Podczas narady omówiono przygotowania do sezonu piłkarskiego, spartakiady gmin powiatu gdańskiego, która objęła rywalizację w piłce nożnej, piłce ręcznej kobiet i mężczyzn, piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, kolarstwie turystycznym, podnoszeniu ciężarka oraz la kobiet i mężczyzn. Zaplanowano także udział sportowców w obchodach 1 maja w Pruszczu Gdańskim.

18 czerwca 1974 r. odbyła się narada RGm. Z LZS, na której podsumowano spartakiadę gmin powiatu gdańskiego, którą wygrała drużyna Trąbek Wielkich. Reprezentanci gminy triumfowali w piłce ręcznej i piłce siatkowej mężczyzn, lekkoatletyce i podnoszeniu ciężarka. Piłkarze zajęli 4. miejsce. Omówiono również sprawę budowy stadionu, m.in. uformowanie trybuny na środku stadionu, położenie asfaltu na płytach do gier małych oraz ułożenie krawężników wokół bieżni i ogrodzenia stadionu.

26 listopada 1974r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze RGm. Z LZS w Trąbkach Wielkich. Obecni byli: Manfred Kratzke, Sylwester Maliszewski, Kazimierz Dunst, Leon Wiwatowski, Piotr Czerniewski, Andrzej Karcz, Andrzej Szymikowski, Leokadia Knitter, Mieczysław Baumgart, Zygmunt Karcz, Wiesław Kempa, Jerzy Kinder, Antoni Rychlicki, Jerzy Gralak – wszyscy LZS Trąbki Wielkie, Czesław Sebzda – LZS Czerniewo, Alfons Klukowski – LZS Sobowidz, Zbigniew Kuciński i Eugeniusz Formela – LZS Mierzeszyn, Robert Małkowski – LZS Trąbki Małe, Zbigniew Nelke – LZS Kłodawa, Henryk Hennig – LZS Gołębiewo Średnie. Gośćmi zebrania byli: Krystyna Kołkowska – naczelnik gminy, Antoni Drawz – I sekretarz KG PZPR w Trąbkach Wielkich, Agnieszka Murawska i Lucjan Stefanek z WZ LZS w Gdańsku, Jan Augustyniak z PZ LZS w Pruszczu Gdańskim. Na spotkaniu obecni byli też: Wiesław Kuśmierczyk i Antoni Józefczyk z MBM Gołębiewo, Edwin Szymański – dyr. szkoły podstawowej w Trąbkach Wielkich, Bogusław Wawrzyniak – dyrektor „Wodrol” w Pruszczu Gdańskim, Tadeusz Nowak – sekretarz UG i Andrzej Sosnowski z ZGm. ZSMW. W okresie sprawozdawczo-wyborczym Gminne Zrzeszenie LZS składało się z 11 ogniw LZS, zrzeszających 359 członków, w tym 69 dziewcząt.

Lp.

OGNIWO LZS

ZAKŁAD OPIEKUŃCZY

PRZEWODNICZĄCY LZS

ILOŚĆ CZŁONKÓW

1.

Trąbki Wielkie

SNS Trąbki Wielkie

Kazimierz Dunst

63

2.

Czerniewo

PGR Czerniec

Czesław Sebzda

21

3.

Sobowidz

GS „SCh” Sobowidz

Alfons Klukowski

42

4.

Ełganowo

wieś indywidualna

Józef Ormańczyk

40

5.

Gołębiewo Wielkie

wieś indywidualna

Henryk Żukowski

25

6.

Zaskoczyn

PGR Zaskoczyn

Antoni Czerwiński

30

7.

Pawłowo

PGR Pawłowo

Ryszard Nowak

26

8.

Gołębiewo Średnie

PGR Gołębiewo Średnie

Henryk Hennig

17

9.

Mierzeszyn

wieś indywidualna

Zbigniew Kuciński

29

10.

Kłodawa

RSP Kłodawa

Zbigniew Nelke

48

11.

Trąbki Małe

wieś indywidualna

Jerzy Gębura

18

Podczas zebrania dokonano wyboru nowej Rady Gminnej Z LZS w Trąbkach Wielkich. Przewodniczącym został Sylwester Maliszewski, z-cą ds. sportu Zbigniew Kuciński, z-cą ds. turystyki Antoni Rychlicki, sekretarzem Wiesław Kempa, a skarbnikiem Alfons Klukowski. Ponadto na członków rady wybrano Antoniego Drawza, Antoniego Józefczyka, Leona Wiwatowskiego, Kazimierza Dunsta, Zbigniewa Nelkego oraz Mieczysława Baumgarta. W skład komisji rewizyjnej weszli: Czesław Sebzda – przewodniczący oraz Robert Małkowski i Henryk Hennig.

Zatwierdzono kalendarz imprez na lata 1975-1976 oraz ustalono osoby odpowiedzialne ze ich przeprowadzenie: szachy kobiet i mężczyzn indywidualnie i drużynowo – styczeń – Krzysztof Kamoń i Andrzej Sosnowski, bal sportu i zgaduj-zgadula – luty – Kazimierz Dunst i Sylwester Maliszewski, warcaby kobiet i mężczyzn indywidualnie i drużynowo – luty – Władysław Kaszubowski, tenis stołowy – marzec – Czesław Sebzda, biegi przełajowe – kwiecień – Wiesław Kempa, piłka nożna (II grupa liga gminna), piłka siatkowa kobiet i mężczyzn – kwiecień/maj – Sylwester Maliszewski, piłka ręczna kobiet i mężczyzn, piłka koszykowa, lekkoatletyka indywidualnie i drużynowo – maj/czerwiec – Zbigniew Kuciński, piłka nożna „Puchar Lata” – lipiec – Kazimierz Dunst i Bogdan Ołenczyn, festyn dożynkowy, spartakiada gminna – wrzesień/październik – zarząd RGm Z LZS, liga gminna (runda jesienna II grupa) – Sylwester Maliszewski. Na zebraniu przyjęto zadanie, aby uczestniczyć we wszystkich imprezach sportowych, na które zakwalifikują się reprezentanci gminy na szczeblu powiatu i województwa.

14-15 grudnia 1974r. W Komprachcicach k. Opola miało miejsce podsumowanie współzawodnictwa na najlepszą Radę Gminną Zrzeszenia LZS z Polsce. Rada Główna Z LZS w Warszawie przyznała RGm. Z LZS w Trąbkach Wielkich IV nagrodę – obraz z pamiątkową grawerką: „Rada Gminna Zrzeszenia LZS w Trąbkach Wielkich, za zajęcie IV miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Na Najlepszą Radę Gminną Zrzeszenia LZS. Rada Główna Zrzeszenia LZS w Warszawie. Komprachcice 14-15 grudnia 1974 r.” Przyznana została nagroda finansowa w kwocie 40 tys. złotych na sprzęt sportowy. Nagrody odebrał S. Maliszewski. W wyjeździe do Komprachcic uczestniczył także Jerzy Gralak.

18 grudnia 1974r. odbyło się zebranie RGm. Z LZS z udziałem 16 osób. Podsumowano rozgrywki ligi gminnej w piłce nożnej. Mistrzem rundy jesiennej został LZS Gołębiewo Średnie. Omówiono także plan imprez na styczeń i luty 1975 r. Odczytano list gratulacyjny z Rady Głównej za zdobycie IV miejsca w konkursie na Najlepszą Radę Gminną Z LZS.

22 grudnia 1974 w Pruszczu Gdańskim odbył się XI zjazd sprawozdawczo –wyborczy Powiatowego Z LZS. W zjeździe uczestniczył Sylwester Maliszewski, który został wybrany do składu prezydium Powiatowego Zrzeszenia LZS.

12 sierpnia 1974 r. w Trąbkach Wielkich odbyło się spotkanie członków LZS-u, podczas którego przyjęto zobowiązanie do dalszego udziału w czynie społecznym. W zebraniu uczestniczyli: Sylwester Maliszewski, Kazimierz Dunst, Zygmunt Karcz, Grzegorz Czajka, Jerzy Otto – wszyscy Trąbki Wielkie, Marek Stefańczyk (ZGm. ZSMP), Robert Małkowski – obaj Trąbki Małe, Czesław Sebzda – Czerniewo, Henryk Hennig – Gołębiewo Średnie, Alfons Klukowski – Sobowidz, Mieczysław Soboń (ZP ZSMP) oraz Jan Augustyniak – Powiatowe Zrzeszenie LZS. Zadeklarowano określoną liczbę osób w budowie obiektów sportowych: LZS Trąbki Małe – 15 osób, LZS Gołębiewo Wielkie – 15osób, LZS Trąbki Wielkie – 20 osób, LZS Sobowidz – 15 osób, LZS Gołębiewo Średnie – 5 osób, LZS Czerniewo i LZS Zaskoczyn po 12 osób.

3.08.1974r W naradzie zorganizowanej przez panią naczelnik w tym dniu uczestniczyli: mgr Krystyna Kołkowska – Naczelnik Gminy Trąbki Wielkie, Jan Suchecki – sekretarz ds. rolnych KP PZPR w Pruszczu Gdańskim, Stefan Wojnowicz – z- ca Naczelnika Powiatu, Lucjan LZS Gdańsk, Janusz Andersz –instruktor ds. rolnych KP PZPR w Pruszczu Gdańskim, inż. Bogusław Jaskulski – z-ca dyr. PSTBR, inż. Janusz Rucki – UP w Pruszczu Gdańskim, Antoni Drawz – I sekr. KG PZPR w Trąbkach Wielkich, inż. Janusz Nacońko – dyr. „Rolbet” Kolbudy, mgr Janusz Szmaj – z-ca dyr. PKUWiM w Pruszczu Gdańskim, inż. Piotr Kamiński – kier. RSP Kłodawa, inż. Bogusław Wawrzyniak – z-ca dyr. Rejonowego Przedsiębiorstwa Melioracji w Pruszczu Gdańskim, Rudolf Galawski – z-ca dyr. SUW Pszczółki, inż. Czesław Bukowski z-ca dyr. PBR w Pruszczu Gdańskim, Leon Wiwatowski – dyr. SNS Trąbki Wielkie, Juliusz Trojan – GPRD-ZR w Pruszczu Gdańskim, Lech Jaździński – inspektor bud. UG Trąbki Wielkie, Antoni Rychlicki – agromeliorant UG Trąbki Wielkie, Sylwester Maliszewski – agronom UG Trąbki Wielkie, Jan Augustyniak – PZ LZS Pruszcz Gdański. Nie przybyli: przedstawiciel PZDL w Pruszczu Gdańskim oraz przedstawiciel REDP w Gdańsku. Ustalono wówczas: otwarcia stadionu dokonać 14 września 1974 – włącznie z pawilonem. Do wykonania powyższego niżej wymienieni przedsiębiorcy włączą się w zakresie:

– Rolbet Kolbudy: odsprzeda płyty stropowo-kanałowe na pawilon, co najmniej 80 m3 -żużlu – odbiór UG we własnym zakresie.

-SUW Pszczółki: sprzeda 19 m3 styropianu lub keramzytu na ocieplenie strychu pawilonu.

-UG zakupi stolarkę przy pomocy GS w Pruszczu Gdańskim.

-Dyr. Szmaj: Znalezienie źródła nabycia żużla grubego na bieżnię w zamian za tłuczeń.

-Przedsiębiorstwo Konserwacji w Pruszczu Gdańskim podstawi dużą ładowarkę do żwiru w terminie podanym przez UG.

-PZDL dostarczy od 5.08.1974 r. spychacz do przygotowania bieżni.

-PSTBR – dostarczy 4-5 wywrotek na przewóz żwiru i kruszywa w ilości 860 m3.

-GPRD – dostarczy walec do układania warstw oraz wykona płytę asfaltowo- betonową na boiska małe o powierzchni 2000 m2 – stabilizacja już jest wykonana.

-RSP Kłodawa oddeleguje 1, a PBR w Pruszczu Gdańskim 2 murarzy do wykonania pawilonu sportowego – fundamenty już są wykonane.

-Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracji w Pruszczu Gdańskim doprowadzi wodę do pawilonu od istniejącego wodociągu.

-Koordynatorem całości jest inspektor budownictwa UG Trąbki Wielkie.

Naradę prowadziła naczelnik Kołkowska, protokolantem był Antoni Rychlicki.

10 listopada 1974 r. Uroczyste otwarcia stadionu -I etap budowy W skład obiektu weszły: boisko piłkarskie o wymiarach 100×64 m, bieżnia sześciotorowa o długości 355 m, skocznie w dal i wzwyż, koła do pchnięcia kulą i rzutu dyskiem. Ponadto boisko do piłki ręcznej z nawierzchnią asfaltową o wymiarach 50×25 m, a na niej dwa boiska do koszykówki oraz dwa boiska do piłki siatkowej z asfaltową nawierzchnią. Pawilon sportowy wykonano w stanie surowym. Informację o zakończeniu I etapu budowy stadionu na ręce Krystyny Kołkowskiej przekazał Sylwester Maliszewski. W otwarciu uczestniczyło liczne grono gości: dyrektorzy zakładów pracy wspierających tę budowę, władze partyjne i administracyjne powiatu gdańskiego, WZ LZS reprezentował przewodniczący Wacław Zaremba – pomysłodawca akcji budowy „30 obiektów sportowych w województwie na XXX-lecie PRL”. W otwarciu uczestniczył sekretarz Rady Głównej Zrzeszenia LZS w Warszawie, Andrzej Gralak.

Zapraszamy to tworzenia kalendarium

Zarząd GZ LZS

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.

Ostatnie wpisy adminka - Anita Zielke (zobacz wszystkie)