17- sport, rekreacja i turystyka w 1989 roku

ZMIANY USTROJOWE W POLSCE.

SPORT W GMINIE PO 4.06.1989

Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 roku odbyły się 4 i 18 czerwca. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski. Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. W wyniku głosowania w pierwszej turze doszło do zdecydowanego zwycięstwa kandydatów Solidarności. 23 czerwca posłowie i senatorowie wybrani z list Solidarności utworzyli wspólnie Obywatelski Klub Parlamentarny, na którego czele stanął Bronisław Geremek. Wyborcza klęska komunistów uniemożliwiła im powołanie własnego rządu. 24 sierpnia sejm powierzył Tadeuszowi Mazowieckiemu utworzenie koalicyjnego gabinetu, który został zatwierdzony 12 września.

Niestety, zaczęto w kraju kwestionować wszystko, co choćby z nazwy kojarzyło się z „ludowością”. W kolejnych latach kwestionowano w kraju także działalność Ludowych Zespołów Sportowych. Rok 1990 charakteryzuje się szerokimi zmianami także w funkcjonowaniu LZS w gminie Trąbki Wielkie. Brak funduszy spowodował, iż w roku 1990 zorganizowano jedynie nieliczne imprezy sportowe.

21-22 stycznia 1989r. w Gdańsku Osowej odbył się wojewódzki sejmik turystyczny. GKTW z Trąbek Wielkich reprezentował Wiesław Kempa. Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Gdańsku podsumowało całoroczną rywalizację komisji turystycznych. Sklasyfikowano 17 GKTW, wśród których zwyciężyła komisja przy RGm. Z LZS w Starogardzie Gdańskim. Kolejne miejsca zajęły: Żukowo, Puck, Trąbki Wielkie. W nagrodę W. Kempa odebrał okazały puchar z wzorami kaszubskimi i nagrodę finansową na zakup sprzętu sportowo-turystycznego dla GKTW.

8 maja 1989r. w rocznicę zakończenia II wojny światowej zorganizowano w Granicznej Wsi zlot turystyczny „Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej”. Rywalizowano w konkurencjach rekreacyjnych. W biegu przełajowym kobiet zwyciężyła Anna Stosio z Trąbek Wielkich, w rzucie lotką do celu zwyciężali: Bożena Witoń z Sobowidza oraz Przemysław Sautycz z Czerniewa. W skokach w workach również zwyciężył Przemysław Sautycz, a wśród kobiet Joanna Zając z Sobowidza. W punktacji zespołowej zlotu, w którym wzięło udział 50 uczestników zwyciężył zespół ZHP Sobowidz. Kolejne miejsca zajęły: ZHP Trąbki Wielkie, ZHP Czerniewo, KH Trąbki Wielkie oraz LZS Trąbki Wielkie.

20 sierpnia 1989r. odbył się II Międzynarodowy Zlot Turystyczny w Siwiałce. Gminę Trąbki Wielkie reprezentowali: Józef Sroka – 10. w strzelaniu z pistoletu, Kazimierz Arym – 12. w podnoszeniu ciężarka 17,5 kg. Oprócz w/w drużynę tworzyli: Albert Dajda z Gołębiewa Wielkiego i Wiesław Kempa. Drużyna zajęła w klasyfikacji końcowej 12. miejsce w gronie 20 zgłoszonych ekip turystycznych.

29 października 1989r. w Starogardzie Gdańskim odbył się IX Zlot Szlakami Wyzwolenia Wybrzeża Gdańskiego. Impreza odbywała się pod hasłem „LZS, Turystyka – Orędownikiem Przyjaźni i Pokoju”. Drużynę gminną utworzyli: Krystyna, Józef, Mateusz i Krzysztof Srokowie, Teresa, Wiesław, Olga i Tomasz Kempowie oraz Anna Grosz i Ewa Wilke. Józef Sroka wywalczył 3. lokatę w rzutach piłkami do celu, a Anna Grosz była 2. Sklasyfikowano 14 drużyn, ogniw i rad gminnych LZS, wśród których reprezentacja Trąbek Wielkich wywalczyła 3. lokatę. Okazały puchar z rąk sekretarza WZ LZS w Gdańsku, Jolanty Domańskiej odebrał Wiesław Kempa.

11 listopada 1989r. na strzelnicy w Ełganowie odbyły się indywidualne i drużynowe mistrzostwa gminy w strzelaniu z kbks-u. Organizacją imprezy kierował Kazimierz Arym. W zawodach gminnych oprócz reprezentacji poszczególnych ogniw LZS wystąpili również reprezentanci „Cukrowni” Pruszcz Gdański, Wojanowa, PGKM, Rusocina, Trzcińska.

W latach 1988-1989 Mieczysław Goczewski wieloletni lekarz gminny, członek LZS Trąbki Wielkie będąc członkiem kadry narodowej w brydżu sportowym reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w Republice Federalnej Niemiec oraz Włoszech. Grając w parze z Emilem Eugeniuszem Stokłosą wywalczyli wówczas srebrne medale.

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.

Ostatnie wpisy adminka - Anita Zielke (zobacz wszystkie)