Koniec roku 1981 przyniósł w Polsce wprowadzenie stanu wojennego, godzinę milicyjną i zakaz organizowania imprez. To smutny czas dla młodzieży.
W 1982 roku nie odbyła się większość dotychczas rozgrywanych zawodów, w tym mistrzostw gminy. Zbędne stały się narady rady gminnego zrzeszenia LZS, których celem było organizowanie życia sportowego w gminie. Z tego powodu zawieszono wszelką organizację imprez masowych. Jednak mimo wszystko działacze za pozwoleniem władz wojewódzkich próbowali organizować choć część dorocznych imprez mających długoletnią tradycję i historię.
13 lutego 1982r. odbyło się zebranie sprawozdawczo – programowe delegatów gminnego zrzeszenia LZS. Gośćmi zebrania byli: Władysław Mazurek – dyrektor SP w Sobowidzu, Andrzej Fryźlewicz – naczelnik gminy, Antoni Drawz – I sekretarz KG PZPR, Wiesław Kempa – radny Powiatowej Rady Narodowej w Pruszczu Gdańskim. Delegatami ogniw byli wówczas: Henryk Kostek, Edward Wiński, Mirosław Stępowski, Jan Rybacki, Kazimierz Landowski z Kłodawy, Józef Mierzejewski, Krzysztof Niemykin, Andrzej Roziński z Mierzeszyna, Kazimierz Arym z Gołębiewa Wielkiego, Adam Ormańczyk, Andrzej Pelowski, Grażyna Orlikowska z Ełganowa, Piotr Lewańczyk, Jerzy Ptach, Bernard Purol Andrzej Kobylasz z Czerniewa, Małgorzata Chabasińska, Alfons Klukowski z Sobowidza, Tadeusz Zalewski, Krzysztof Buga, Roman Szymikowski, Bogdan Ołenczyn, Wiesław Kempa z Trąbek Wielkich, Jan Sieniek z Kaczek. Przewodniczącym obrad wybrano Władysława Mazurka. Zebranie otworzył Antoni Rychlicki, przewodniczący RGm. Z LZS, który przedstawił sprawozdanie z działalności rady i osiągnięć sportowych w 1981 roku. Naczelnik gminy podkreślił, że sprawy sportu w czasie trwania stanu wojennego przechodzą na dalszy plan. Prosił, by dbać o urządzenia sportowe i posiadany przez zrzeszenie sprzęt sportowy. W trakcie zebrania dokonano zmian w składzie rady gminnej zrzeszenia LZS: Antoni Rychlicki – przewodniczący, Wiesław Kempa – zastępca, Bogdan Ołenczyn – sekretarz, Henryk Orlikowski – skarbnik, Władysław Wysiecki, Andrzej Fryźlewicz, Henryk Kostek, Józef Sroka, Alfons Klukowski – członkowie. Komisja rewizyjna: Stanisław Kusaj – przewodniczący, Danuta Suss i Wiesław Piepiórka – członkowie.
1982r. Wojewódzka Komisji Turystyki Wiejskiej Zrzeszenia LZS w Gdańsku, której przewodniczył Wiesław Kempa, podjęła uchwałę o tworzeniu w terenie gminnych komisji turystyki wiejskiej przy RGm. Z LZS. Taka komisja powstała także w Trąbkach Wielkich w następującym składzie: Kazimierz Arym, Jan Sieniek, Lucyna Cisłak, Krystyna Stępniewska, Ryszard Butrymowicz, Bernard Januć, Henryk Kostek. Wraz z powołaniem w terenie GKTW został ogłoszony konkurs na „Najlepszą Komisję Turystyki Wiejskiej” w województwie gdańskim. Od tego roku na terenie gminy organizowano gminne eliminacje imprez turystycznych pod nazwą „Rowerem wszędzie”, „Pokochaj motorower” i „O Złoty Kask”, motocyklowy i motorowerowy Puchar Polski, zimowe zloty kuligiem do sąsiadów, zloty „Powitanie Wiosny” w Ełganowie, festyny ”Działacze GKTW dzieciom”. Do cyklicznych imprez turystycznych organizowanych przez Wojewódzką Komisję Turystyki Wiejskiej należały również: „Rowerowy Zlot Gwiaździsty” z okazji Dnia Zwycięstwa, międzygminne rowerowe wieloboje sprawnościowe, wojewódzkie zawody motorowe i motorowerowe o puchar Polski, wielodyscyplinowy zlot „Dziewięciu z Nieba”, wielodyscyplinowy zlot na Westerplatte, wojewódzkie spływy kajakowe, wielodyscyplinowy zlot „Szlakami Walk o Wybrzeże Gdańskie”. W tym samym okresie turyści wiejscy brali czynny udział w spływach kajakowych, festynach sportowo-rekreacyjnych o puchar wojewody gdańskiego oraz w eliminacjach wojewódzkich imprez krajowych.
1 maja 1982 r. odbył się doroczny turniej w piłce nożnej z udziałem 6 zespołów. Zwyciężyli piłkarze z Ełganowa pokonując w finale 1:0 Sobowidz. Kolejne miejsca zajęły Trąbki Wielkie, Gołębiewo Średnie, Kłodawa i Gołębiewo Wielkie.
29 maja 1982r. na stadionie gminnym zorganizowano imprezę sportowo-turystyczną. W konkurencji dla motocyklistów „O Złoty Kask” zwyciężył Edward Kuszneruk przez Janem Marciniakiem i Pawłem Henselem – wszyscy z Trąbek Wielkich. W konkurencji dla motorowerzystów „Pokochaj motorower” zwyciężył Paweł Hensel przed Sławomirem Henselem i Arkadiuszem Henselem. W konkursie dla rowerzystów w grupie młodszej najlepszym okazał się Jarosław Rychlicki przed Rafałem Haraburdą i Piotrem Sulewskim, a w grupie starszej Waldemar Karcz przed Adamem Dunstem i Hanną Suss – wszyscy z Trąbek Wielkich. W imprezie wzięło udział 16 uczestników.
maj – czerwiec 1982r. w Trąbkach Wielkich rozegrany został turniej piłkarski „Mini-mistrzostwa świata” z okazji Święta Ludowego. Zwyciężyła drużyna SKS Ełganowo „Brazylia” przed SKS Sobowidz „Argentyna”, SKS Czerniewo „Polska”, LZS Trąbki Wielkie „Peru”, LZS Kłodawa „Anglia”. Królem strzelców został zdobywca 6 bramek, Sławomir Lubiński z „Brazylii”. Głównym organizatorem i sędzią tego turnieju był Bogdan Ołenczyn.
W czerwcu 1982r. w turnieju tenisa ziemnego rywalizowali młodzicy. Zwyciężył Waldemar Karcz przed Piotrem Bąkiem i Sławomirem Lubińskim – wszyscy z Trąbek Wielkich.
26 czerwca 1982r. RGm. Z LZS była organizatorem międzygminnych eliminacji do II wojewódzkiego festynu sportowo-rekreacyjnego LZS wsi gdańskiej o puchar wojewody gdańskiego. W rywalizacji udział wzięły gminy: Pruszcz Gdański, Przywidz, Skarszewy, Tczew, Morzeszczyn, Gniew, Kolbudy, Pszczółki i gospodarzy. Drużyna piłki nożnej Trąbek Wielkich pokonała wszystkich rywali i zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego. W drużynie grali wówczas: Edward Warsiński, Marcin Masa, Leszek Grześlak, Andrzej i Dariusz Pelowscy, Józef Całka, Adam Ormańczyk, Jan Zulewski, Piotr Lewańczyk, Andrzej Karcz, Andrzej Klasen, Piotr Syldatk, Józef Surma. Z zachowanych dokumentów wynika, że Sylwester Maliszewski zwyciężył w zawodach pchnięcia kulą z wynikiem 11,88 oraz skoku w dal skacząc 5,89 m.
Od 31 lipca do 1 sierpnia 1982r. RGm. Z LZS w Trąbkach Wielkich wraz z gdańskim oddziałem Polskiego Związku Motorowego zorganizowali finał wojewódzkiej imprezy turystycznej „O Złoty Kask”, „Pokochaj motorower” i „Rowerem wszędzie”. Wiesław Kempa zwyciężył w konkurencji „Rowerem wszędzie”, natomiast w tej samej dyscyplinie Paweł Hensel był 4. Zwyciężyła reprezentacja gminy Puck, przed Kościerzyną i Chmielnem. GKTW z Trąbek Wielkich w punktacji zespołowej zajęła 6. miejsce.
12 września 1982r. odbył się w Trąbkach Wielkich festyn dożynkowy. W konkurencji rzutu lotką na 17 startujących zwyciężył Franciszek Walaszewski, a wśród 8 kobiet najlepsza okazała się Ewa Siedlecka. W konkurencji rzutu wałkiem do manekina wśród 31 uczestniczek zwyciężyła Urszula Cichocka. W podnoszeniu ciężarka (25 kg) wśród 7 uczestników zwyciężył Bogumił Werochowski przed Krzysztofem Marciniakiem i Andrzejem Zielke. W turnieju piłki nożnej wystąpiły zaledwie dwa zespoły. Po remisie 2:2 w regulaminowym czasie Trąbki Wielkie pokonały Kleszczewo w rzutach karnych 5:4. W przeciąganiu liny LZS Trąbki Wielkie kontra „Reszta Gminy” zwyciężyli gospodarze 2:0.
26 września 1982r. odbył się w Choczewie finał II wojewódzkiego festynu sportowo-rekreacyjnego gmin. Oto uzyskane rezultaty: Sylwester Maliszewski 2. w kuli – 12,47 m i 3. w skoku w dal – 5,99 m, sztafeta wahadłowa 5×100 m (2 kobiety i 3 mężczyzn) 2. Drużyna turystów rowerowych w składzie: Elżbieta Ogórek, Bogdan Ołenczyn i Wiesław Kempa zajęła 3. miejsce. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła gmina Puck. Kolejne miejsca zajęły gminy Zblewo, Starogard Gdański, Pruszcz Gdański, Kościerzyna, Choczewo, Trąbki Wielkie i Chmielno.
2 października 1982r. odbyła się narada RGm. Z LZS, w której uczestniczyli: Henryk Orlikowski, Jan Zielke, Józef Zwolennik, Mirosław Megger, Roman Pokorski, Bogdan Ołenczyn, Czesław Kula, Tadeusz Zalewski, Sylwester Maliszewski oraz dyrektor GOKSiR Barbara Średniawa. Zebrani podsumowali dorobek sportowy 1982 r., a także omówili końcową klasyfikację rozgrywek klasy C.
W listopadzie 1982r. odbyły się zebrania w ogniwach LZS.
W Trąbkach Wielkich najważniejszym punktem spotkania był problem zakupu siatek na bramki w Czerniewie, Gołębiewie Wielkim i Mierzeszynie. Na zebraniu LZS w Sobowidzu uzgodniono odbiór bramek do piłki nożnej z Trąbek Wielkich i właściwe ich ustawienie, aby nie kolidowały z przebiegającą w pobliżu boiska linią elektryczną.
13 listopada 1982r. odbyło się zebranie założycielskie LZS Warcz. Wybrano zarząd: przewodniczący – Krzysztof Klepacz, zastępca – Mirosław Kostucha, sekretarz – Wiesław Zadura, skarbnik – Zdzisław Zadura. Komisja rewizyjna: Kazimierz Śliwicki, Wiesław Kostucha i Piotr Pilecki. W zebraniu uczestniczyło 16 osób, które podjęły uchwałę o przyjęciu nazwy LZS Huragan dla nowego ogniwa. Do LZS Warcz zapisało się 40 członków.
Warto wspomnieć, że zaangażowanie nauczyciela wychowania fizycznego Krzysztofa Klepacza, zaowocowało sukcesami niewielkiej szkoły w Warczu w piłce ręcznej chłopców. Uczniowie Krzysztofa Klepacza w roku 1981 zajęli 4., a w 1982 3. lokatę w finale wojewódzkich igrzysk młodzieży szkolnej w piłce ręcznej. Wówczas piłka ręczna była bardzo popularną dyscypliną wśród młodzieży szkolnej.
5 grudnia 1982r. w Sopocie odbył się wojewódzki sejmik turystyczny, na którym ogłoszono wyniki współzawodnictwa GKTW. Komisja z Trąbek Wielkich zajęła 4 miejsce. Podczas sejmiku Wiesław Kempa otrzymał brązową odznakę „Zasłużony Działacz Turystyki”. Krystyna Stępniewska, Lucyna Cisłak, Bernard Januć i Jan Sieniek ukończyli wówczas z wynikiem bardzo dobrym kurs organizatorów turystyki.
adminka - Anita Zielke
Ostatnie wpisy adminka - Anita Zielke (zobacz wszystkie)
- Pojechali kibicować Polskiej Reprezentacji Kobiet - 2 grudnia 2024
- XVI Mistrzostwa Pomorza LZS w szachach szybkich XVI Memoriał Szachowy im. Mieczysława Goczewskiego 48.Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie - 2 grudnia 2024
- Zaproszenie - 29 listopada 2024