BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2016 W DRODZE DO TRĄBEK WIELKICH

betswiatlo140
Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”.
Światło będzie przekazywane do 24 grudnia!

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.
11 GRUDZIEŃ 2016r. .
2000 harcerzy zostało strażnikami Światła, które odebrali od słowackich skautów w Kościele Świętego Józefa w miejscowości Svit pod Popradem. które przywędrowało do nich z Austrii.
12 GRUDZIEŃ 2016r.
Przesłanie Biskupa Polowego Delegata KEP ds. harcerzy
Drogie Harcerki i Harcerze,
Pokój jest darem Boga. W Betlejem Bóg narodził się jako człowiek. Od tej chwili dar pokoju może być nie tylko przyjmowany, ale także twórczo pomnażany przez człowieka, który ma odwagę żyć w przyjaźni z Bogiem. Stąd tegoroczne hasło: „Odważnie twórzmy pokój”, które zakłada nie tylko otwarcie się na pokój, jako dar od Boga, ale aktywne, twórcze jego przekazywanie.
Odwaga – to cecha charakteru, która w szczególny sposób kształtuje harcerstwo. Harcerz odważnie stawia czoła przeciwnościom losu i zmiennym ludzkim opiniom. Nie lęka się zabiegać o pokój także wtedy, kiedy wokół panuje coraz większy niepokój, podziały i wzajemna niechęć. Towarzyszy Mu męstwo, które pozwala stanąć w obronie najwyższych wartości, kiedy zostaną one zagrożone. Odwaga pozwala przełamywać wszelkie podziały i traktować wszystkich po bratersku, nawet tych, którzy w danej chwili są po przeciwnej stronie barykady.
Drugim wyjątkowym rysem harcerza jest Jego kreatywność i twórczość. Posiada on szczególną zaradność i zręczność, dzięki której znajduje zawsze najlepsze wyjście z trudnej sytuacji. Harcerz jest nie tylko wierny i prawy, ale także skuteczny i roztropny.  Nieobcy jest Mu spryt, pozwalający wyjść poza utarte schematy w służbie Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Wprowadza pokój dzięki rozwijaniu braterstwa i przyjaźni, które pomagają z zaangażowaniem rozwijać dar pokoju, owoc pojednania i przebaczenia.
„Odważnie twórzmy pokój!”. Niech dar pokoju zapanuje w Waszych odważnych sercach i twórczych umysłach. Na całą wędrówkę Betlejemskiego Światła po drogach naszej Ojczyzny z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
bp Józef Guzek

14 grudzień 2016 r.
O godzinie 17:00 w Gdańsku na Długim Targu pod fontanną Neptuna światło zostało przekazane harcerzom. Uroczystość została poprzedzona uroczystym przemarszem przybyłych harcerzy spod Domu Harcerza po ulicy Długiej.

16 GRUDZIEŃ 2016 r.
O godzinie 15-tej w Trąbkach Wielkich została zorganizowana uroczystość przekazania Światła Betlejemskiego. Już po raz drugi przed budynkiem Urzędu Gminy z inicjatywy druhów Przemysława Sautycza i Arkadiusza Buczka nastąpiło uroczyste przekazanie mieszkańcom gminy Betlejemskiego Światła Pokoju. W uroczystym przekazaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy ,władze starostwa powiatowego z Pruszcza Gdańskiego, księża z parafii z terenu gminy, radni gminy i powiatu, mieszkańcy oraz harcerze z SP Trąbki Wielkie.
Wójt Błażej Konkol powitał serdecznie wszystkich przybyłych Gości i mieszkańców gminy i przekazał prowadzenie dalszej część uroczystości w „ręce” harcerzy.
Druh P. Sautycz zapalił znicz od przywiezionego ognia z Gdańska, którym rozpalił ognisko. Następnie najmłodsi harcerze zapalili pochodnie, które służyły do odpalenia trzech lampionów. Ogień z lampionów został przekazywany do zniczy z którymi przybyli uczestnicy uroczystości. W tym czasie za sprawą druha A. Buczka wszyscy śpiewali znane kolędy. W ostatniej części uroczystości wszyscy zgromadzeni otrzymali życzenia świąteczno-noworoczne od wójta Błażeja Konkola, przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Leszczyńskie i Stefana Skoniecznego Starosty Gdańskiego.
Następnie na zaproszenie wójta wszyscy udali się na Jasełka do Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich.

źródło Betlejemskie Światło Pokoju, info, foto wkempa

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.

Ostatnie wpisy adminka - Anita Zielke (zobacz wszystkie)