Czesław Sebzda 1937 – 2020

Czesław Sebzda 1937 – 2020
Czesław Sebzda urodził 18 marca 1937 w Hadlach Kańczuckich koło Przeworska. W latach pięćdziesiątych rodzina przeprowadziła się na Pomorze. Uczył się w Szkole Podstawowej w Sobieszewie, a następnie w Cedrach Wielkich. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Gdańsku Oliwie oraz Studium Nauczycielskie (SN) na Wydziale Muzyka.
Od 1958 roku pracował w Szkole Podstawowej w Marszewie w gminie Przywidz. W 1961 przeniósł się do Czerniewa gmina Trąbki Wielkie, gdzie podjął pracę w Szkole Podstawowej. W 1962 roku ukończył Studium Nauczycielskim w Gdańsku na kierunku muzycznym (grał m.in. na skrzypcach). W Czerniewie pracował nieprzerwanie aż do przejścia na emeryturę w 1989 roku. Kolejnych 10 lat pracował jeszcze w niepełnym wymiarze godzin już jako emeryt. Przez szereg lat nauczał różnych przedmiotów w różnych klasach, jakie akurat było zapotrzebowanie. Był instruktorem ZHP.
Podobnie jak wielu wiejskich nauczycieli potrafił wokół siebie skupiać dzieci młodzież
i poprzez sport rozwijał ich pasje i zainteresowania w zakresie różnych dyscyplin. Sam wiele godzin spędzał przy szachownicy i stole do tenisa stołowego. Mimo smukłej postury i niezbyt wysokie wzrostu z powodzeniem grał w piłkę siatkową. Umiał wyjątkowo dobrze nadawać rotacje piłce podczas serwów. Wychowankowie Czesława Sebzdy po ukończeniu szkoły
w Czerniewie rozwijali technikę ulubionych dyscyplin w szkołach ponadpodstawowych
i odnosili sukcesy na zawodach rangi gminnej, powiatowej, wojewódzkiej a nawet krajowej.
Największe sukcesy uczniów z Czerniewa pod okiem trenerskim Pana Czesława:
– III miejsce Szkól Podstawowych w powiecie gdańskim w piłce ręcznej chłopów – 1970 rok
– Mistrzostwo Powiatu Gdańskiego Szkól Podstawowych tenisie stołowym ,
– złoty medal na Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej wojewódzkich oraz 2 medale brązowe na tym poziomie zawodów w tenisie stołowym.
– dwukrotny tytuł mistrzowski w Mistrzostwach Województwa Gdańskiego LZS w tenisie stołowym.
Pracując w szkole i ucząc m.in. wychowania fizycznego poszerzał swoją wiedzę i umiejętności trenerskie. W 1965 roku został sędzią piłki ręcznej, a w 1985 roku sędzią tenisa stołowego. Poza pracą zawodową dał się poznać jako działacz społeczny. W latach 1964 -1989 był Radnym Gminnej Rady Narodowej w Trąbkach Wielkich. W latach 60-tych ubiegłego wieku przez dwie kadencje był Członkiem Komisji Rewizyjnej Powiatowego Zrzeszenia LZS w Pruszczu Gdańskim, a następnie przez szereg lat był członkiem Rady Gminnej Zrzeszenia LZS w Trąbkach Wielkich. Na szczeblu gminnym w Zrzeszeniu LZS również był Członkiem Komisji Rewizyjnej. Przez wiele kadencji był aktywnym Członkiem i Działaczem ogniwa LZS Orlęta Czerniewo. Od połowy lat 80. wspierał w działaniach drużynę piłkarską na szczeblu klasy C i i od sezonu 1984/1985 w B klasie . Wspólnie z byłymi uczniami cieszył się z awansu do wojewódzkiej klasy A w sezonie1991/1992 roku. W tym okresie drużyna LZS Orlęta Czerniewo była najwyżej notowanym zespołem piłkarskim w gminie Trąbki Wielkie. Mecze piłkarskie oglądało w Czerniewie liczne grono kibiców z okolicznych miejscowości. Podczas pamiętnych meczy w kolejnych latach w ramach Wojewódzkiego Puchary Polski do Czerniewa przyjeżdżały m.in. Bałtyk Gdynia czy Kaszubia Kościerzyna. Bywało, że mecze oglądało ponad 200 kibiców!
Był jednym z inicjatorów remontu boiska piłkarskiego i żywo interesował się postępem prac na placu budowy. Szkoda, że po remoncie płyty boiska niewiele meczów piłkarskich tam rozegrano. Oprócz drużyny z Czerniewa, swoje mecze na tym boisku rozgrywał także
w A-klasie, LZS Sokół Ełganowo.
Kolega Czesław za pracę zawodową i społeczną otrzymał:
– Złoty Krzyż Zasługi – 1980,
– Medal Zasłużony Ziemi Gdańskiej – 1982,
– Uchwałą Rady Państwa został odznaczony Medalem 40-lecia Polski Ludowej (1984 r.)
– Medal Za Zasługi w Rozwoju Sportu
– Medal 50-lecia LZS – 1997
– Brązową Honorową Odznakę LZS – 1977
-Złotą Odznaką Honorową LZS – 1979
-Odznaką Zasłużony Działacz LZS – 1996
-Dyplom 60-lecia LZS – 2006
– Medal 70-lecia LZS – 2016
– otrzymał wiele nagród za pracę dydaktyczno-wychowawczą dyrektora szkoły oraz Ministra Oświaty.

Dzieci Pana Czesława – Sławomir też połknęli u boku taty bakcyla sportowego i godnie reprezentowali szkolę i gminę na różnych zawodach. Sławomir zajął II miejsce na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Szkól Rolniczych w tenisie stołowym w Krakowie. Dwukrotnie wywalczył tytuł mistrza Województwa Gdańskiego LZS. Przez wiele sezonów był piłkarzem LZS Orlęta Czerniewo. Córka Aleksandra godnie reprezentowała miejscowe środowisko w szachach i tenisie stołowym. Swoją wiedzę również przekazał wnukom Mai i Szymonowi. Wnuka Szymona w wieku 4 lat nauczył grać w szachy z czego był bardzo dumny.

Czesław Sebzda z powodzeniem startował przez lata na Mistrzostwach Gminy Trąbki Wielkie w szachach (1974 – II m, 1976 – III m, …) Sołectwo Czerniewo pod przewodnictwem kolegi Czesława wielokrotnie zdobywało drużynowe Mistrzostwa Gminy Trąbki Wielkie w szachach, warcabach 100 – polowych a także w zawodach piłkarskich. Przez szereg lat z powodzeniem startował w gminnych zawodach tenisa stołowego. W kilku edycjach w latach 90-tych. ubiegłego wieku i kilku po roku 2000 startował z powodzeniem w kategorii weteranów zdobywając kolejno miejsca na podium. Przez kilka lat po roku 1990 niewielkie Sołectwo Czerniewo tryumfowało w całorocznej rywalizacji o Puchar Gminy Trąbki Wielkie.
Mimo upływu lat kolega Czesław Sebzda, choć już bez większych sukcesów wystartował 6 razy w Indywidualnych Mistrzostwach Woj. Pomorskiego LZS o „Złotą Wieżę”, które były jednocześnie Wojewódzkim Memoriałem Szachowym im. Mieczysława Goczewskiego. Zawody organizowane przez Gminne Zrzeszenie LZS odbywały się w Kleszczewie i Trąbkach Wielkich. Przez kilka edycji był najstarszym uczestnikiem wojewódzkich zawodów szachowych w Trąbkach Wielkich. Spotkania z szachistami były dla Czesława zawsze okazją do spotkań towarzyskich. Cieszyły Go szczególnie kolejne sukcesy wychowanków szachowych z Czerniewa i Czerńca, z którymi spotykał się w murach szkoły do chwili, kiedy tylko zdrowie pozwalało.
Przez ostatnie lata dzielnie walczył z postępującą chorobą. Z małżonką Elżbietą – wieloletnią nauczycielką szkoły w Czerniewie i instruktorką ZHP doczekał Złotych Godów.
Zmarł 2 stycznia 2020 roku. Został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Trąbkach Wielkich.
Opracowali: W. Kempa, J. Trofimowicz

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.

Ostatnie wpisy adminka - Anita Zielke (zobacz wszystkie)