7- sport, rekreacja i turystyka w 1979 roku

Z roku 1979 nie zachowały się kompletne materiały dotyczące odbytych zawodów, w tym mistrzostw gminy. Z protokołów wiadomo jedynie, że w szachach zwyciężyła Danuta Bławat z Ełganowa przed Różą Antoniak z Trąbek Wielkich. Wśród mężczyzn po raz kolejny najlepszym okazał się Kazimierz Grochowalski przed Stanisławem Kusajem i Mieczysławem Goczewskim. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył LZS Ełganowo przed LZS Trąbki Wielkie. W tenisie stołowym prym wiodły zawodniczki z Sobowidza. Wygrała Urszula Fedyniak przed Teresą Łangowską i Hannną Labudą. Wśród mężczyzn zwyciężył Władysław Mazurek przed Janem Fedakiem i Józefem Zwolennikiem – wszyscy z Sobowidza. W punktacji zespołowej 1. miejsce zdobyła drużyna SKS Sobowidz przed SKS Sobowidz II i LZS Czerniewo. W kometce najlepsza okazała się Hanna Labuda przed Anną Szmukałą i Grażyną Kamińską, a wśród mężczyzn Sylwester Maliszewski przed Wiesławem Kempą i Kazimierzem Durlachem z Sobowidza. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył SKS Sobowidz przed UG Trąbki Wielkie i SKS Sobowidz II.

22 marca 1979r. odbył się IX zjazd delegatów Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS, podczas którego Sylwestra Maliszewskiego wybrano do wojewódzkiej komisji rewizyjnej.

1 maja 1979r. w Trąbkach Wielkich zorganizowano turniej piłki nożnej o puchar Naczelnika Gminy. W zawodach zwyciężyło Ełganowo przed Sobowidzem. W turnieju udział wzięło 6 zespołów z terenu gminy. Tego samego dnia odbyły się mistrzostwa gminy w podnoszeniu ciężarka, w których zwyciężył Henryk Żukowski z Gołębiewa Wielkiego (93 podniesienia) przed Andrzejem Rosanowskim z Sobowidza (58) i Joachimem Zielke z Ełganowa (57). W konkursie rzutu lotką do celu wśród pań zwyciężyła Barbara Ohl przed Krystyną Gostomską i Marzeną Niemczyk – wszystkie z Trąbek Wielkich, a wśród panów wygrał Stefan Kelpin przed Romualdem Dunstem – obaj z Trąbek Wielkich, i Zenonem Kusznikiem z Gołębiewa Wielkiego. W zawodach wystartowało 58 uczestników, w tym 17 kobiet. Zwycięska drużyna piłkarska otrzymała paterę naczelnika gminy, dyplom oraz sprzęt sportowy, a zwycięzcy konkurencji indywidualnych otrzymali nagrody rzeczowe.

9 maja 1979r. po raz kolejny odbyły się Narodowe Biegi Przełajowe, w których zwyciężył SKS Warcz przed SKS Mierzeszyn i SKS Sobowidz. W dorocznym turnieju piłki nożnej o puchar ZGm. ZSMP zwyciężył LZS Trąbki Wielkie przed LZS Kłodawa i LZS Trąbki Wielkie II. Wiesław Kempa triumfował w rozgrywkach gminy w tenisie ziemnym. Kolejne miejsca na podium zajęli: Piotr Lemańczyk i Romuald Dunst. W poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych prym wiedli – wśród kobiet: w biegu na 100 m: 1. Wiesława Czerniak 15,1, 2. Hanna Labuda 15,2, 3. Urszula Pobłocka 15,5. W biegu na 400 m: 1. Wiesława Czerniak 1:17,2, 2. Grażyna Kamińska 1:23,8, 3. Anna Szmukała 1:29,0. W skoku w dal: 1. Hanna Labuda 4,13 m, 2. Bożena Megger 3,93 m, 3. Anna Szmukała 3,82 m. W pchnięciu kulą: 1. Bożena Megger 8,37 m, 2. Edyta Klemm 7,40 m, 3. Wiesława Czerniak 6,55 m; – wśród mężczyzn: w biegu na 100 m: 1. Roman Dończyk 12,8, 2. Jan Fedak 12,9, 3. Jerzy Ptach 13,1. W biegu na 400m: 1. Jerzy Ptach 58,1, 2. Roman Dończyk 59,2, 3. Czesław Dończyk 64,2. W biegu na 800 m: 1. Jerzy Ptach 2:41,9, 2. Józef Zwolennik 2:41,9, 3. Roman Dończyk 2:41,9. W skoku w dal: 1. Sylwester Maliszewski 5,90 m, 2. Wiesław Kempa 5,50 m, 3. Roman Dończyk 5,05 m. W trójskoku: 1. Jerzy Ptach 10,52 m, 2. Roman Dończyk 10,20 m, 3. Jarosław Idem 9,40 m. W pchnięciu kulą: 1. Alojzy Ptach 9,90 m, 2. Jerzy Ptach 9,00 m, 3. Kazimierz Arym 8,90 m. W rzucie oszczepem: 1. Janusz Kilas 38,38 m, 2. Józef Zwolennik 38,37 m, 3. Jerzy Ptach 34,77 m. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył SKS Sobowidz przed LZS Czerniewo i LZS Sobowidz. Podczas V edycji „Pucharu Lata” zwyciężyła drużyna z Ełganowa, pokonując w finale Sobowidz 2:0. Kolejne miejsca zajęły Trąbki Wielkie i Czerniewo.

22 lipca 1979r. w Pelplinie drużyna piłkarska z Ełganowa, grająca pod szyldem Spółdzielni Rolniczej z Kłodawy, walczyła w finale wojewódzkim o puchar przechodni dla najlepszej spółdzielni w województwie gdańskim. Piłkarze wygrali 4 kolejne mecze i zdobyli główne trofeum.

W biegach przełajowych w ramach sztafety pokoleń wystąpiło 79 uczestników, wśród których zwyciężali: 800 m – Bernadeta Antkiewicz z Mierzeszyna, 800 m młodziczek – Wiesława Zubel z Mierzeszyna, 1000 m młodzików – Kazimierz Zawadzki z Mierzeszyna, 1000 m juniorów młodszych – Krzysztof Freda z Sobowidza, 2000 m juniorów – Czesław Kula z Trąbek Wielkich. W punktacji zespołowej zwyciężył SKS Warcz przed SKS Mierzeszyn i SKS Sobowidz. W V biegach przełajowych „Ku czci pomordowanych w obozie pracy Grenzdorf” w Granicznej Wsi w biegu na 800 m zwyciężyła Wiesława Czerniak przed Grażyną Kamińską i Grażyną Wolf. Wśród chłopców w biegu 1200 m zwyciężył Mirosław Laskowski przed Dariuszem Pelowskim i Mirosławem Kromerem. Wśród seniorów na dystansie 2000 m wygrał Piotr Lewańczyk przed Czesławem Kulą i Mirosławem Pelowskim. Punktacja drużynowa: 1. SKS Sobowidz, 2. LZS Kleszczewo, 3. LZS Ełganowo. Po rozegraniu rundy jesiennej ligi gminnej w piłce nożnej w sezonie 1979/80 prowadził LZS Trąbki Małe przed LZS Przywidz. Kolejne miejsca zajmowały: LZS Trąbki Wielkie II, LZS Gołębiewo Wielkie i LZS Mierzeszyn. Jak co roku wybrano także „złotą dziesiątkę” w plebiscycie na Najlepszego Sportowca Gminy Trąbki Wielkie 1979 r. Zwyciężył Marcin Masa z Ełganowa. Dalsza kolejność wyglądała następująco: Sylwester Maliszewski, Danuta Bławat, Ryszard Dubiela, Wiesław Kempa, Leszek Grześlak, Henryk Orlikowski, Jerzy Ptach, Piotr Pelowski i Urszula Fedyniak.

Dzięki temu, że funkcjonował stadion sportowy z bieżnią i rzutniami, młodzież z terenu gminy mogła rywalizować w dyscyplinach lekkoatletycznych. W latach 1976–1979 gmina Trąbki Wielkie była organizatorem rejonowych igrzysk młodzieży szkolnej w lekkiej atletyce. W rywalizacji brali udział mistrzowie gmin Pszczółki, Cedry Wielkie, Przywidz, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Suchy Dąb i miasta Pruszcz Gdański. Z-ca dyr. GOKSiR-u ds. sportu, Jan Trofimowicz, pełnił również funkcję sekretarza gminnego Szkolnego Związku Sportowego. Do grona nauczycieli, którzy współorganizowali zawody, należeli: Andrzej Błażek, Władysław Mazurek, Adam Pikula, Czesław Sebzda, Zbigniew Nelke, Elżbieta Koderko i Krzysztof Klepacz. W dyscyplinach lekkoatletycznych gmina Trąbki Wielkie wiodła zdecydowany prym w rejonie i uzyskiwała awans do wojewódzkich igrzysk młodzieży szkolnej. (WIMSz). Wszystkie zawody dla młodzieży szkolnej współorganizowali i sędziowali działacze Rady Gminnej Z LZS w Trąbkach Wielkich. W ogólnej klasyfikacji gmin wiejskich w zawodach szkolnych (gry zespołowe, la, tenis stołowy, szachy, warcaby, tenis ziemny) przez lata 1976-1979 reprezentacja gminna zajmowała 2. miejsce spośród wszystkich gmin województwa na WIMSz w Starogardzie Gdańskim, Sopocie, Tczewie i Wejherowie. Finał igrzysk odbywał się w czerwcu i w poszczególnych miastach trwał 3 dni. Nagrody w formie pucharów Kuratora Oświaty i Wychowania są dzisiaj żywym dowodem, jak wielkim sukcesem organizacyjnym była budowa stadionu sportowego w Trąbkach Wielkich, inwestycji tak bardzo potrzebnej i chętnie wykorzystywanej przez młodzież szkolną i sportowców skupionych w ogniwach LZS.

.

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.

Ostatnie wpisy adminka - Anita Zielke (zobacz wszystkie)