21- sport, rekreacja i turystyka w 1994 roku

26 lutego 1994 r. w sali GOKSiR-u odbyły się indywidualne mistrzostwa gminy w szachach. W kategorii seniorów zwyciężył Rajmund Miecznikowski przed Kazimierzem Grochowalskim i Stanisławem Kusajem. W kategorii juniorów najlepszym był Adam Tarczyński z Ełganowa przed Danielem Radziszewskim i Tomaszem Kempą z Trąbek Wielkich. W najmłodszej kategorii młodzików zwyciężył Karol Kusaj przed Łukaszem Balcerem z Trąbek Wielkich i Arturem Hetmańskim z Kłodawy.

19 lipca 1994 r. w Trąbkach Wielkich został rozegrany I Turniej Sołectw Gminy Trąbki Wielkie o puchar przewodniczącego Rady Gminy. Współorganizatorem turnieju był gminny LZS. Otwarcie miało uroczysty charakter. Po defiladzie i prezentacji sołectw Wiesław Kempa złożył meldunek przewodniczącemu Rady Gminy Trąbki Wielkie, Karolowi Kozakowi o gotowości uczestników do rozpoczęcia zmagań sportowych. Następnie przewodniczący komisji kultury i sportu, Jan Trofimowicz dokonał zapalenia znicza, który płonął przez cały czas trwania zawodów. Karol Kozak po powitaniu uczestników turnieju wypowiedział słowa: „I Turniej Sołectw Gminy Trąbki Wielkie uważam za otwarty”. W poszczególnych konkurencjach zwyciężali: 100 m – Dorota Szymikowska z Trąbek Wielkich 14,14 i Andrzej Dończyk z Czerniewa 12,35; skok w dal – Dorota Szymikowska 4,36 m i Krzysztof Zdun z Sobowidza 5,40 m; pchnięcie kulą 4 kg – Halina Pomogier z Sobowidza 6,90 m, kulą 7,26 kg – Sylwester Maliszewski 10,94 m; strzelanie z pistoletu pneumatycznego – Agnieszka Marciniak z Trąbek Wielkich i Kazimierz Arym, podnoszenie ciężarka 17,5 kg lewą i prawą ręką – Marek Glina ze Złej Wsi (67 razy); sztafeta bieg w workach 4×25 m – Zła Wieś 44,84; przeciąganie liny mężczyzn – Sobowidz, wielobój rowerowy rodzin w czteroosobowym składzie – rodzina Glinów ze Złej Wsi; konkurs na najcięższego mieszkańca – Leon Jakubek z Kłodawy 141,9 kg; konkurs na najwyższego mieszkańca – Paweł Fierek z Gołębiewka 196 cm; turniej piłki siatkowej mężczyzn – Sobowidz; turniej piłki ręcznej mężczyzn – Trąbki Wielkie; czwórbój sprawnościowy sołtysów – Jan Zielke z Trąbek Wielkich. W punktacji zespołowej turnieju zwyciężył Sobowidz – puchar przewodniczącego Rady Gminy Trąbki Wielkie i nagroda 4 000 000 złotych (przed denominacją) na zakup sprzętu sportowego, 2. Trąbki Wielkie – puchar wójta gminy Trąbki Wielkie i 3 000 000 złotych, 3. Zła Wieś – puchar przewodniczącego RGm. LZS w Trąbkach Wielkich i 2 000 000 złotych, 4. Kleszczewo – 1 000 000 złotych. Kolejne miejsca zajęły sołectwa: Kłodawa, Gołębiewo Wielkie, Czerniewo, Ełganowo, Mierzeszyn, Błotnia, Warcz, Gołębiewko i Trąbki Małe.

1994 Rada Gminna Zrzeszenia LZS wspólnie z GOKSiR-em zorganizowali „Puchar Lata” – zawody w formie ligi dla drużyn siedmioosobowych, w której grano systemem każdy z każdym w 4 kategoriach wiekowych: trampkarze (uczniowie szkół podstawowych), juniorzy (uczniowie szkół zawodowych i średnich), seniorzy (do 35 roku życia) oraz oldboje (powyżej 35 lat). W poszczególnych kategoriach zwyciężały drużyny: Trąbki Wielkie, Gołębiewo Wielkie, Kłodawa i Ełganowo. W omawianym okresie zespół LZS Kłodawa przez kilka sezonów zajmował czołowe lokaty w B-klasie. Mecze rozgrywano na terenie całej gminy, bowiem wcześniej z funduszy RGm. Z LZS zakupiono bramki o wymiarach 2×5 m dla sołectw: Kleszczewo, Czerniewo, Sobowidz, Trąbki Wielkie, Zaskoczyn, Ełganowo, Domachowo, Zła Wieś. W sumie we wszystkich kategoriach wystąpiło 25 drużyn z kilku wsi.

1994r. Zwieńczeniem tych rozgrywek, które przez blisko dwa miesiące gromadziły w poszczególnych miejscowościach sporą publiczność, był mecz o Superpuchar Gminy rozegrany w czasie dożynek diecezjalnych w Trąbkach Wielkich. Nagrody i puchar ufundował proboszcz miejscowej parafii, ks. Edward Szymański. Spotkały się drużyny seniorów z Kłodawy oraz oldbojów z Ełganowa. Ponad 300 kibiców oglądało zmagania piłkarzy. Po emocjonującym meczu wygrali młodsi zawodnicy z Kłodawy 3:0, choć do przerwy był bezbramkowy remis. Tego dnia oprócz zmagań piłkarskich przygotowano liczne konkurencje sportowo-rekreacyjne, m.in. podnoszenie ciężarka 17,5 kg, przeciąganie liny, turniej piłki siatkowej, zawody sprawnościowe dla różnych kategorii wiekowych, a także konkursy dla rodzin. Bo właśnie od zabawy zaczyna się często rywalizacja, która przeradza się potem w sportową pasję…

1994r. Coraz częściej na boiskach naszej gminy pojawiali się oldboje, którzy stanowili o sile sportu gminnego jeszcze w latach 70. i na początku 80. Byli mieszkańcy gminy: Henryk Kinder, Marcin Masa, Ryszard Dubiela, Edward Warsiński oprócz występów na boiskach piłkarskich w sierpniu 1994 r. wystartowali w I mistrzostwach gminy w lekkiej atletyce oldbojów. W sześcioboju (60 m, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, trójskok z miejsca oraz bieg na 400 m) zwyciężył Sylwester Maliszewski, wyprzedzając Marcina Masę oraz Mirosława Meggera. Mistrzostwa zainaugurowały działalność na terenie gminy Koła Weteranów Miłośników Lekkiej Atletyki, któremu prezesował Sylwester Maliszewski. Lekkoatleci-weterani zaczęli z powodzeniem występować w zawodach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.

Piłka nożna stawała się coraz bardziej popularną dyscypliną, toteż działacze sportowi po raz pierwszy zorganizowali mistrzostwa gminy w halowej piłce nożnej drużyn pięcioosobowych. Areną zmagań była hala sportowa w Pszczółkach. Wśród dziesięciu startujących drużyn najlepsza okazała się reprezentacja Czerniewa. W całorocznej sportowo-rekreacyjnej rywalizacji sołectw w 1994 roku – obejmującej lekką atletykę, strzelectwo, Puchar Lata w piłce nożnej, warcaby, szachy, piłkę siatkową, tenis stołowy, piłkę nożną, halową piłkę nożną, turniej sołectw – wystąpili reprezentanci wszystkich miejscowości sołeckich. Rozgrywki, organizowane przez GOKSiR i gminny LZS, były pionierską próbą nawiązania do rywalizacji między kołami i ogniwami LZS, funkcjonującej w latach 70. i 80. XX wieku. Zawodnicy, reprezentując swoje sołectwa w dyscyplinach indywidualnych, zdobywali także punkty do klasyfikacji drużynowej (punktował najlepszy zawodnik/zawodniczka z danej kategorii i konkurencji, wyłączając dyscypliny zespołowe). Rywalizowano w kilku kategoriach wiekowych obu płci: młodzików, juniorów, seniorów, oldbojów, a potem i weteranów. Z racji coraz większego zainteresowania zawodami w tenisie stołowym, warcabach stupolowych i szachach rywalizowano aż w czterech turniejach klasyfikacyjnych. Indywidualnie zwyciężali uczestnicy zdobywający w turniejach klasyfikacyjnych największą ilość punktów. W kolejnych latach wprowadzono nowe dyscypliny, m.in. rodzinne zawody golfowe rozgrywane na polu golfowym w Postołowie, prowadzenie kronik z życia poszczególnych sołectw, zawody w brydża, zadania własne wsi – organizację wiejskich imprez integracyjnych oraz budowę bądź modernizację obiektów i urządzeń sportowych.

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.