14- sport, rekreacja i turystyka w 1986 roku

1986r. istniały koła LZS: Orlęta Czerniewo, Sokół Ełganowo, Sęp Pawłowo,
Piast Domachowo, Burza Zła Wieś, Unia Kłodawa, Orkan Trąbki Małe, Szkuner Kleszczewo, Błękitni Sobowidz, Gryf Gołębiewo Wielkie, Znicz Gołębiewo Średnie, Huragan Warcz, Orzeł Trąbki Wielkie, Strażak Mierzeszyn.

15 lutego 1986r. RGm. Z LZS zorganizowała zimową spartakiadę w grach świetlicowych. Celem spartakiady było uczczenie 40-lecia Krajowego Zrzeszenia LZS oraz wyłonienie reprezentacji gminnej na eliminacje rejonowe o puchar wojewody gdańskiego. W tenisie stołowym wśród seniorów zwyciężył Sławomir Sebzda przed Robertem Purolem z Czerniewa i Andrzejem Zimnym z Ełganowa, w turnieju szachowym kobiet zwyciężyła Małgorzata Miecznikowska z Trąbek Wielkich przed Beatą Kusaj z Ełganowa, wśród mężczyzn zwyciężył Stanisław Kusaj z Ełganowa przed Mieczysławem Goczewskim z Trąbek Wielkich i Pawłem Zajączkowskim z Ełganowa, w warcabach wygrała Małgorzata Miecznikowska przed Anną Zawicką z Czerniewa, wśród mężczyzn wygrał Jerzy Ptach, przed Kazimierzem Barto i Bernardem Purolem. W dwuboju rekreacyjnym mężczyzn najlepszy okazał się Jerzy Ptach przed Józefem Sroką i Sławomirem Kusajem. W spartakiadzie udział wzięło 106 uczestników. W punktacji zespołowej zwyciężył LZS Czerniewo przed LZS Trąbki Wielkie, LZS Ełganowo, LZS Zła Wieś i LZS Trąbki Małe.

15 marca 1986r. odbyły się mistrzostwa gminy w tenisie stołowym. W zawodach udział wzięło 58 zawodników z 11 klubów i ogniw LZS. W poszczególnych kategoriach zwyciężali: wśród dziewcząt do 15 lat – Sylwia Neuman SKS-LZS Sobowidz, wśród chłopców do 15 lat – Sławomir Sebzda LZS Czerniewo. W pozostałych kategoriach zwyciężali reprezentanci SKS-LZS Sobowidz: dziewczęta 16-20 lat – Elżbieta Fedak, chłopcy 16-20 lat – Roman Laskowski, seniorki – Urszula Fedyniak, seniorzy – Józef Zwolennik.

19 kwietnia 1986r. GKTW przy RGm. Z LZS oraz GOKSiR i Hufiec ZHP w Trąbkach Wielkich zorganizowali zlot turystyczny „Powitanie Wiosny”. W konkursie na najpiękniejszą marzannę zwyciężył ZHP Sobowidz przed ZHP Ełganowo i ZHP Trąbki Wielkie. Odbyły się także konkurencje sportowe. W trójboju rekreacyjnym zwyciężyła Grażyna Dończyk LZS-ZMW Czerniewo, 2. Angelika Pestka ZHP Sobowidz, 3. Anna Sienkiewicz LZS-ZMW Czerniewo. Wśród chłopców triumfował Piotr Brzoskowski ZHP Ełganowo, 2. Janusz Dończyk, 3. Jerzy Ptach – obaj LZS-ZMW Czerniewo. W konkursie na najpiękniejszą piosenkę turystyczną zwyciężył zespół ZHP Trąbki Wielkie, 2. ZHP Sobowidz, 3. LZS-ZMW Czerniewo. W klasyfikacji końcowej pierwsze miejsce zajęła drużyna LZS-ZMW Czerniewo, 2. ZHP Sobowidz, 3. ZHP Ełganowo, 4. ZHP Trąbki Wielkie, 5. LZS Gołębiewo Wielkie. Działacze spod znaku LZS koordynowali organizację zawodów. Dzięki współpracy z kadrą nauczycielską i harcerską w imprezach turystycznych i sportowych licznie występowali uczniowie i harcerze ze wszystkich szkół. Do najbardziej zaangażowanych spośród kadry harcerskiej w rozwój sportu i rekreacji wśród młodzieży należeli Zbigniew Nelke, Janina Bruździńska, Anna Michalska – wszyscy z Kłodawy, Teresa Filipska i Elżbieta Koderko z Mierzeszyna, Krzysztof Klepacz z Warcza, Teresa Myszker z Czerniewa, Władysław Mazurek, Anna Stosio, Irena Pankau z Sobowidza, Zenon Kulwikowski oraz Teresa Wawrynowicz z Trąbek Wielkich, Ludwika Masłowiecka i Renata Zwara z Drzewiny oraz Zofia i Jan Trofimowiczowie z Ełganowa. Warto wspomnieć, że w latach 1986-1988 ponad 150 zuchów i harcerzy z terenu gminy pod opieką instruktorów harcerskich wyjeżdżało na zimowiska do Bytomia, w czasie których miejscem noclegowym była szkoła z krytą pływalnią. Liczne grono harcerzy doskonaliło swe umiejętności pływackie pod fachowym okiem hm. Elżbiety Koderko. Komendantką zimowisk była hm. Zofia Trofimowicz, a jej „prawą ręką” phm. Anna Michalska. Podczas wyjazdów na Śląsk harcerze zwiedzali wiele ciekawych zakątków kraju: Zamek Królewski na Wawelu, Jasną Górę, kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, miejscowość narciarską Wisłę, Maczugę Herkulesa w Ojcowie. Ponadto w bogatym programie zimowisk były, m.in.: wizyta na występach w Operze Śląskiej i na meczu hokejowym Szombierki Bytom – GKS Katowice, seans w katowickim Spodku oraz zwiedzanie kopalni „Rozbark” w Bytomiu. Ponadto w latach 80. zuchy i harcerze z terenu gminy brali udział w koloniach i obozach m.in. w: Wejherowie, Poznaniu, Nowym Sączu, Warszawie, Gdyni, Sobieszewie.

1 maja 1986r. zorganizowano festyn z okazji Święta Pracy. W turnieju piłki nożnej o puchar naczelnika zwyciężył LZS Trąbki Wielkie, który w finale pokonał LZS Zła Wieś, a trzeci był LZS Czerniewo. W turnieju wystąpiło 11 drużyn. W turnieju piłki ręcznej dziewcząt i chłopców o puchar dyrektora GOKSiR-u zwyciężyły zawodniczki SKS Sobowidz i zawodnicy SKS Kłodawa. W zawodach wystartowało w sumie 8 drużyn. W turnieju szachowym wśród juniorów zwyciężył Sławomir Kusaj, zaś wśród seniorów Stanisław Kusaj. Łącznie wystąpiło 9 zawodników. W dwuboju strzeleckim triumfowali: Danuta Brzózka z Sobowidza oraz Józef Sroka z Trąbek Wielkich.

10 maja 1986r. na boisku w Trąbkach Wielkich zorganizowano eliminacje gminnych biegów przełajowych. W kategorii chłopców 1974 i młodsi na dystansie 1000 m zwyciężył Marek Gębura, 2. Marek Makuch – obaj LZS Trąbki Małe, 3. Tomasz Kempa SKS Trąbki Wielkie. W kategorii rocznik 1970-1973 na dystansie 1500 m: 1. Karol Gębura, 2. Zbigniew Makuch, 3. Jan Gębura – wszyscy LZS Trąbki Małe. W klasyfikacji końcowej zwyciężył LZS Trąbki Małe przed SKS Trąbki Wielkie i LZS Trąbki Wielkie.

22 czerwca 1986r. na stadionie w Trąbkach Wielkich odbył się półfinał VI międzygminnych igrzysk sportowo-rekreacyjnych mieszkańców wsi. Drużyna gminna wywalczyła 1. w sztafecie wahadłowej 5×100 m, 1. drużynowo w la, 1. w piłce nożnej, 2. w piłce siatkowej kobiet, 3. w dwuboju celnościowym i uzyskała awans do finału wojewódzkiego w Pucku.

czerwiec 1986r. podsumowano rozgrywki ligi gminnej w piłce nożnej sezonu 1985/1986, w której brało udział 7 zespołów. Zwycięzcą okazał się LZS Przywidz, awansując do wojewódzkiej klasy C. Kolejne miejsca zajęły: Zła Wieś, Gołębiewo Średnie, Ełganowo, Pawłowo, Domachowo, Kłodawa.

W Czerniewie 20 lipca odbył się mecz piłkarski kawalerowie – żonaci, w którym kawalerowie pokonali starszych kolegów 7:4. W Trąbkach Wielkich również grali piłkarze. Baza SKR Trąbki Wielkie pokonała SKR Gołębiewo Średnie 4:2. W Sobowidzu natomiast 22 lipca odbył się turniej „Puchar Lata”. Zwyciężył LZS Zła Wieś przed LZS Sobowidz, LZS Trąbki Wielkie i LZS Czerniewo. Rozegrano także mistrzostwa gminy w warcabach stupolowych, w których triumfowali M. Szewc z Sobowidza oraz Stanisław Kusaj z Ełganowa.

20 września 1986r. na obiekcie ZKS Zatoka w Pucku odbyły się VI wojewódzkie igrzyska sportowo-rekreacyjne LZS mieszkańców wsi gdańskiej o puchar wojewody gdańskiego. Awans do finału wywalczyli reprezentanci gminy Trąbki Wielkie, zajmując następujące lokaty: 100 m – Anna Sienkiewicz z Czerniewa 7. z wynikiem 16,1 i Andrzej Dończyk z Czerniewa 2. z wynikiem 12,0, 800 m – Alina Olszewska z Granicznej Wsi 4. z czasem 2:40,8 i Marian Lewańczyk z Trąbek Wielkich 4. z czasem 2:29,6, skok w dal – Alina Olszewska z Granicznej Wsi 4. – 4,15 m, Dariusz Herbut ze Złej Wsi 2. – 5,85 m, kula – Bożena Witoń z Sobowidza 7. –7,77 m, Jerzy Ptach z Czerniewa 3. – 10,51 m, sztafeta wahadłowa 5×100 m – 4., w dwuboju celnościowym – 8., rowerowy wielobój sprawnościowy 3., trójbój sprawnościowy naczelników i przewodniczących RGm. LZS – 4., wielodyscyplinowy tor przeszkód – 5., piłka siatkowa kobiet – 6., piłka nożna mężczyzn 1. w składzie: Jerzy Ptach, Roman, Czesław i Andrzej Dończyk, Dariusz i Wojciech Pelowscy, Mirosław Czykierda, Sławomir Sebzda, Grzegorz Antoniewicz, Adam Dunst, Adam Ormańczyk, Leszek Szostek, Maciej Maliszewski. Punktacja ogólna igrzysk: 1. Puck, 2. Żukowo, 3. Trąbki Wielkie, 4. Choczewo, 5. Skórcz, 6. Starogard Gdański, 7. Skarszewy, 8. Stara Kiszewa.

9 listopada 1986r. na strzelnicy w Ełganowie odbyły się indywidualne i drużynowe mistrzostwa gminy w strzelaniu z broni kbks w pozycji stojącej i leżącej. Wśród kobiet zwyciężyła Bożena Gruszka z LZS Zła Wieś przed Krystyną Lewoniewską ze Złej Wsi i Małgorzatą Pelowską z Ełganowa. W kategorii mężczyzn zwyciężył Wiesław Kempa przed Mirosław Pelowskim z Ełganowa i Tadeuszem Szlagowskim z Trąbek Wielkich. W punktacji zespołowej sklasyfikowano 9 zespołów – zwyciężył LZS Zła Wieś w składzie: Bożena Gruszka, Zbigniew Uber i Kazimierz Barto, 2. LZS Gołębiewo Wielkie w składzie: Marcin Szwęgowski, Czesław Orszak i Wiesław Kempa, 3. zarząd gminny LOK Trąbki Wielkie: Józef Sroka, Tadeusz Szlagowski i Marian Lewańczyk. W zawodach wzięło udział 33 uczestników. Zwycięzcy indywidualni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki rzeczowe, a trzy najlepsze zespoły puchary.

13 grudnia 1986r. w Trąbkach Wielkich rozegrano indywidualne mistrzostwa gminy w szachach w kategorii seniorów. Zaledwie 6 szachistów rywalizowało systemem każdy z każdym. Zwyciężył Kazimierz Grochowalski z Mierzeszyna przed Mieczysławem Goczewskim i Rajmundem Miecznikowskim.

Rada Gminna Z LZS prowadziła klasyfikację w plebiscycie na Sportowca Roku 1986. Zgłoszono 26 zawodników. Na podstawie uzyskanych wyników „złotą dziesiątkę” utworzyli: 1. Jerzy Ptach LZS Czerniewo, 2. Elżbieta Fedak MLKS Technik Sobowidz, 3. Andrzej Dończyk LZS Czerniewo, 4. Urszula Fedyniak MLKS Technik Sobowidz, 5. Grzegorz Idem SKS Sobowidz, 6. Dariusz Herbut LZS Zła Wieś, 7. Wiesław Kempa LZS Trąbki Wielkie, 8. Adam Dunst LZS Trąbki Wielkie, 9. Anna Paszylk MLKS Technik Sobowidz, 10. Bożena Witoń SKS Kosynier Sobowidz. Podsumowano także rywalizację o sportowy znak jakości „Omega” za 1986 rok: 1. LZS Czerniewo, 2. LZS Trąbki Wielkie, 3. LZS Zła Wieś, 4. LZS Sobowidz, 5. LZS Ełganowo, 6. LZS Trąbki Małe, 7. LZS Gołębiewo Wielkie, 8. LZS Domachowo, 9. LZS Kłodawa, 10-11. LZS Gołębiewo Średnie i LZS Pawłowo, 12-13. LZS Mierzeszyn i LZS Warcz, 14. LZS Kleszczewo.

Podobnie jak w latach poprzednich zorganizowano zebrania sprawozdawcze i wyborcze, które odbywały się w poszczególnych ogniwach LZS w grudniu 1986. Na wszystkich zebraniach w gminie obecni byli przedstawiciele rady gminnej Z LZS. W wyborach do zarządów poszczególnych ogniw LZS na kolejną kadencję wybrano:

  • LZS Czerniewo: Andrzej Dończyk – przewodniczący, Ryszard Kamiński z-ca, Roman Dończyk – sekretarz, Zbigniew Szostek – skarbnik, Janusz Sienkiewicz – gospodarz, Roman Klasen, Zdzisław Kempik, Piotr Lewańczyk – komisja rewizyjna.

  • LZS Gołębiewo Wielkie: Kazimierz Arym – przewodniczący, Lech Kozłowski – z-ca, Krzysztof Arym – sekretarz, Adam Kruk – skarbnik, Czesław Orszak – gospodarz, Janusz Zarzeczny, Henryk Żukowski i Mirosław Szwedowski – komisja rewizyjna.

  • LZS Trąbki Wielkie: Marian Lewańczyk – przewodniczący, Andrzej Karcz – z-ca, Leszek Kusz – skarbnik, Krzysztof Jaszczyk – gospodarz, Janusz Krempa – sekretarz, Stefan Keler – członek. Komisja rewizyjna: Krystyna Stępniewska, Andrzej Gralla i Marek Stefańczyk.

  • LZS Ełganowo: Janusz Marchewicz – przewodniczący, Zbigniew Salewski – z-ca, Stanisław Czerw – skarbnik, Adam Salewski – sekretarz, Dariusz Pelowski – gospodarz, Stanisław Kusaj – członek. Komisja rewizyjna: Adam Ormańczyk, Piotr Kisicki i Paweł Zajączkowski.

  • LZS Trąbki Małe: Jacek Gębura – przewodniczący, Iwona Małkowska – z-ca, Karol Gębura – sekretarz, Sylwester Sadoch – gospodarz, Anna Kania – skarbnik. Komisja rewizyjna: Justyna Zarzycka, Zbigniew Makuch, Jan Gębura.

  • W 1986 roku przewodniczącą GKTW została Krystyna Stępniewska. Współdziałali z nią wówczas Kazimierz Arym z Gołębiewa Wielkiego, Waldemar Jaszewski, Teresa i Wiesław Kempowie, Grażyna Lewańczyk, Krzysztof Goczkowski, Lidia i Kozikowscy, Teresa i Marian Wawrynowicz, Elżbieta Buga, Piotr Lewańczyk, Józef Sroka, Henryk Gdaniec z Trąbek Wielkich, Jerzy Ptach, Roman, Halina i Grażyna Dończykowie z Czerniewa, Jan Fedak z Sobowidza.

W latach 1985-1987 RGm. Z LZS w Trąbkach Wielkich działała w składzie: przewodniczący – Wiesław Kempa, z-ca ds. sportu – Roman Dończyk, z-ca ds. turystyki – Elżbieta Buga, sekretarz – Ewa Dufke, skarbnik – Marian Lewańczyk, członkowie – Marek Glina, Bernard Purol, Marek Stefańczyk i Stanisław Kusaj. Komisja rewizyjna: Ryszard Butrymowicz, Sylwester Maliszewski, Zenon Kulwikowski.

The following two tabs change content below.

adminka - Anita Zielke

Materiał dodany przez administratora strony.